חדשות

גירוי עצב הואגוס במטופלים מבוגרים הסובלים מאפילפסיה - ניתוח וסקירת ספרות (World Neurosurgery)

31/01/2019

מאת ד"ר אלינור מוסרי בריסקיןאפילפסיה היא אחת ההפרעות השכיחות בתחום הנוירולוגיה. פעמים רבות המטופלים ממשיכים לסבול מהתקפים חרף הטיפול התרופתי. מטופלים אשר אינם מיועדים לניתוח נוירוכירורגי להסרת המוקד האפילפטי עשויים להרוויח מגירוי של עצב הואגוס (vagal nerve stimulation, יVNS). מחקרים קודמים ניסו לבנות פרופיל בטיחותי עבור פרוצדורה זו, אך מחקרים אלה התמקדו בעיקר האוכלוסייה הפדיאטרית, או שהיו קטנים יחסית וחד-מרכזיים.  

במחקר זה ביקשו החוקרים להשתמש בנתונים רב-מרכזיים ממקומות שונים בעולם וליצור פרופיל בטיחות לגירוי עצב הואגוס במטופלים עם אפילפסיה רפרקטורית לטיפול.

נתונים אודות תוצאי פרוצדורת VNS לאחר 30 יום בשנים 2005-2016 נאספו מתוך American College of Surgeons National Surgical Quality Improvement Program database, הכולל נתונים מ 14 מדינות. הפרמטרים שנבדקו היו: שיעורי אשפוז חוזר, שיעורי ניתוח חוזר, משך האשפוז, משך הניתוח, וסיבוכים שלאחר ניתוח.

תוצאות: 77 מטופלים הוכללו במחקר. זמן הניתוח הממוצע ל VNS היה 81.7 דקות. זמן האשפוז הממוצע היה 0.27 ימים. רוב החולים (87%) שוחררו ביום הניתוח. לאחר 30 יום מגירוי עצב הואגוס: 6.2% מהמטופלים התאשפזו שוב, 1.3% עברו את התהליך שוב, 1.3% סבלו מזיהום בתר-ניתוחי.

מחקר זה מצייר בכלליות את פרופיל הבטיחות של פרוצדורת VNS ומראה פרופיל יחסית בטוח לאחר 30 יום. החוקרים מבקשים לעודד את השימוש ב VNS באוכלוסיה המתאימה לכך.

מגבלות המחקר: המחקר בדק תוצאים רק לאחר 30 יום ואין המשך מעקב מעבר לכך. הפרוצדורה אינה שכיחה ולכן המדגם יחסית קטן ומקשה על הסקת מסקנות על כלל אוכלוסיית חולי האפילפסיה.


Vagal Nerve Stimulation for Epilepsy in Adults: A Database Risk Analysis and Review of the Literature. World Neurosurgery. January 2019.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני