חדשות

פרמפאנל (פייקומפה) משיג אחוזי תגובה גבוהים בחולים עם אפילפסיה הקשורה לגידול מוחי (Int J Neurosci)

11/04/2019

מאת מערכת אי-מד

ע"פ מחקר חדש המתפרסם ב-Int J Neurosci נראה כי שימוש ב- perampanel(פייקומפה) במטופלים הסובלים מהתקפי אפילפסיה על רקע גליומות משיג שיעורי תגובה גבוהים.

ברקע מסבירים החוקרים כי אפילפסיה מתרחשת ב-35-70% מהחולים עם גליומות. הם מוסיפים שגלוטמט משחק תפקיד מרכזי באמצעות הפעלת קולטן AMPA, אשר מעורב הן בפעילות ההתקפים והן בצמיחת הגידול. במחקר זה בוצע  מחקר רטרוספקטיבי על חולי אפילפסיה הקשורים לגידול מוחי (BTRE), אשר טופלו ב- perampanel במשך  12 חודשים, במטרה להעריך את היעילות והסבילות של הטיפול במסגרת טיפולית של "חיים אמיתיים" בקהילה.

לצורך כך נבדקו רשומות רפואיות של 11 חולים (9 גברים, גיל ממוצע 54 שנים) עם גליומה ואפילפסיה שטופלו ב פרמפאנל כטיפול נוסף בשל אי שליטה על התקפים על אף הטיפול הקודם,  או בשל תופעות לוואי (AEs) של תרופות אנטי-אפילפטיות קודמות. הנתונים שנאספו כללו: היסטוריה של הגידול, גורמים מולקולריים, טיפול סיסטמי, סוג ומספר ההתקפים, ותופעות לוואי.

החוקרים מדווחים כי לאחר 12 חודשים של טיפול בפרמפאנל, 5 מטופלים היו ללא התקפים כלל, 4 היו עם הפחתה של מעל 50% בתדירות ההתקפים , ואי שינוי בשני מטופלים. שיעור המגיבים לטיפול היה 81.8%. שני חולים דיווחו על תופעות לוואי, ובעקבות כך הופחת המינון במטופל אחד.

המינון החציוני האחרון של פרמפאנל היה 7.3 מ"ג ליום. לא נמצאו הבדלים מובהקים סטטיסטית בהשוואה בין ערכים ממוצעים לפני הטיפול או הערכים הממוצעים לאחר הטיפול, או היקף ההפחתה של התקפים שהיו קשורים לגורמים הבאים : היסטולוגיה, נוכחות / היעדר כימותרפיה, רדיותרפיה, מחלת התקדמות, KPS, IDH1, MGMT.

החוקרים מסכמים כי למרות המגבלות בשל המספר הקטן של המטופלים במחקר רטרוספקטיבי זה,  שיעור התגובה הגבוה מצביע על כך שפרמפאנל יכול להיות אופציה טיפולית ב- BTRE. החוקרים ממליצים לבצע כעת  מבוקרים ופרוספקטיביים כדי לחזק את הממצאים העולים מהמחקר.

 

Int J Neurosci.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<