חדשות

תוצאות מאכזבות ל-Israpidine בטיפול בחולי פרקינסון (מתוך כנס מטעם ה-AAN)

04/05/2019

 

למרות מחקר קודם שהציע כי הטיפול ב- Israpidineעשוי להאט התקדמות מחלת פרקינסון, ממצאי מחקר בשלב 3 אינם תומכים בתועלת של טיפול זה. החוקרים הציגו את תוצאות המחקר במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Neurology ומדווחים כי הם התאכזבו מאוד מהתוצאות השליליות, לאחר תקווה על-בסיס נתונים קודמים כי הטיפול עשוי להשפיע על מהלך מחלת פרקינסון.

 

המחקר הנוכחי, STEADY-PD, הינו מחקר מבוקר-פלסבו בשלב 3, שארך 36 חודשים וכלל מתן Israpidine במינון 10 מ"ג ל-336 חולים (גיל ממוצע של 62 שנים, 68% גברים) עם מחלת פרקינסון בשלב מוקדם עם מדד UPDRS I-III (Unified Parkinson Disease Rating Scale Part I-III) של 23.1.

 

התוצא העיקרי היה השינוי מתחילת המחקר במדד UPDRS I-III לאחר 36 חודשים.

 

מהנתונים עלה כי השינוי המתוקן במדד UPDRS I-III הממוצע בתום המחקר עמד על 2.99 נקודות בקבוצת הטיפול ב- Israpidine ועל 3.26 נקודות בקבוצת הפלסבו (p=0.85).

 

החוקרים מסבירים כי לא זוהה הבדל מובהק סטטיסטית בין קבוצת ההתערבות וקבוצת הפלסבו ואין מקום להמליץ על מתן Israpidine להאטת התקדמת מחלת פרקינסון.

 

החוקרים בחנו מספר תוצאי סיום משניים, כולל מרווח הזמן עד התחלת טיפול דופמינרגי ושינויים במדדים מוטוריים, איכות חיים והערכות קוגניטיביות. לרוע המזל, לא זוהה הבדל מובהק סטטיסטי באף אחד מהמדדים הללו בהשוואת קבוצת ההתערבות עם קבוצת הביקורת.

 

אמנם התרופות נסבלה היטב, אך תועדה שכיחות גבוהה יותר של סחרחורות ובצקות בקרב אלו תחת הטיפול הפעיל. תופעות אלו לא השפיעו על ההשתתפות במחקר, כאשר כ-95% מהמשתתפים השלימו את המחקר.

 

החוקרים מסבירים כי מדובר במחקר באיכות גבוהה והם סבורים כי הבסיס המדעי מוצק ולכן אין אפשרות בשלב זה להמליץ על מתן Israpidine לטיפול להאטת מחלת פרקינסון. הם מתכננים להשלים ניתוח פוסט-הוק במטרה לקבוע אם יש תתי-קבוצות של מטופלים בהם תתכן תגובה לטיפול התרופתי. הם גם מתכננים לבחון דגימות דנ"א מתת-קבוצה של משתתפים במחקר במטרה לנסות ולזהות גורמים המנבאים תגובה לטיפול.

 

בשורה התחתונה, למרות שמדובר בממצאים מאכזבים, הם בהחלט מספקים תשובה ברורה.

 

מתוך כנס מטעם ה-AAN

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<