חדשות

הסיכון למוות לבבי פתאומי בחולי אפילפסיה קיים גם תחת איזון טוב של הפרכוסים (Neurology)

25/06/2019

 

הסיכון למוות לבבי פתאומי ובלתי-צפוי בחולי אפילפסיה (Sudden Unexpected Death in Epilepsy או SUDEP) קיים לכל אורך הספקטרום של חומרת פרכוסים, החל מאפילפסיה שפירה ועד אנצפלופתיה אפילפטית עמידה לטיפול, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Neurology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לאסוף מידע מהרשומות הרפואיות, ראיונות עם בני משפחה ודיווחי תמותה עקב מוות מפתיע ולא-צפוי של חולי אפילפסיה, במטרה להבין טוב יותר את מאפייני SUDEP. הם סקרו את כל המקרים שהופנו למאגר NASR (North American SUDEP Registry) בין אוקטובר 2011 ועד יוני 2018.

 

החוקרים זיהו 237 מקרים דפיניטיביים או סבירים של SUDEP בקרב 530 משתתפים במאגר NASR. הגיל החציוני של החולים שהלכו לעולמם עקב מוות לבבי פתאומי ובלתי-צפוי עמד על 26 שנים (טווח של 1-70 שנים) בעת התמותה, כאשר 38% ממקרי התמותה כללו נשים.

 

מבין 143 חולים עם נתונים מלאים, 40% אובחנו עם אפילפסיה כללית ו-60% עם אפילפסיה מוקדית. מוות לבבי פתאומי ובלתי-צפוי תועד בכל הספקטרום של חולי אפילפסיה, החל מאפילפסיה שפירה (3 מקרים, 1%) ועד אנצפלופתיות אפילפטיות עמידות לטיפול (27 מקרים, 11%).

 

מרבית מקרי התמותה הללו (93%) אירעו ללא עדים בסביבה; 70% אירעו במהלך שינה ו-69% מהחולים שכבו על גבם. רק 37% מהחולים עם SUDEP נטלו את המינון האחרון של התרופות כנגד פרכוסים.  ב-33% מהחולים תדירות פרכוסים טונים-קלוניים במהלך החיים עמדה על פחות מ-10 אירועים, כאשר ב-4% לא תועדו כלל אירועים כאלו.

 

החוקרים כותבים כי במשתתפים במאגר NASR שכיחות גבוהה של מאפיינים קליניים שנקשרו בעבר עם הסיכון למוות לבבי פתאומי ובלתי-צפוי, דוגמת מבוגרים צעירים, חוסר היענות לטיפול נגד-פרכוסים ואירועים תכופים של פרכוסים טונים-קלוניים. עם זאת, חלק גדול מהמקרים של SUDEP אירעו בחולים שהוגדרו ככאלו שהגיבו לטיפול או אלו עם אפילפסיות שפירות.

 

ממצאים אלו מדגישים את חשיבות הבנת תהליכי SUDEP לאורך הספקטרום של חומרת אפילפסיה. הם מתכננים להתבסס על נתוני NASR ודגימות מהחולים לצרכיי מחקר שמטרתו להבין טוב יותר את תהליכי SUDEP וכיצד למנוע סיבוך זה.

 

Neurology 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<