חדשות

בדיקת חוש הריח והערכה קוגניטיבית קצרה עשויות לסייע בשלילת אבחנת דמנציה (Alzheimers Dement)

02/11/2019

 

השלמת שתי בדיקות מהירות – בדיקת סקר קוגניטיבית ובדיקת חוש הריח – עשויה לשלול התפתחות דמנציה בעתיד, כולל מחלת אלצהיימר, בחולים עם הפרעות זיכרון קלות, כך עולה מתוצאות מחקר גדול שפורסמו בכתב העת Alzheimer's and Dementia.

 

מדגם המחקר כלל 749 חולים עם ליקוי קוגניטיבי קל מפרויקט Washington Heights/Inwood Columbia Aging Project. המשתתפים השלימו את מבחן UPSIT (University of Pennsylvania Smell Identification Test) ו-BOMC (Blessed Orientation Memory Concentration Test). מבחן B-SIT (Brief Smell Identification Test) הינו מבחן להערכת חוש הריח כחלק ממבחן UPSIT.

 

במהלך המעקב, 15% מהמשתתפים שהשלימו לפחות הערכה נוספת אחת פיתחו דמנציה. 101 מבין 109 החולים הללו פיתחו מחלת אלצהיימר ו-8 החולים האחרים פיתחו ליקוי קוגניטיבי אחר, כולל דמנציה של גופיפי לואי ודמנציה וסקולארית.

 

לאחר תקנון לגיל, מין, שפה ורמת השכלה, מדד B-SIT נמוך יותר בתחילת המחקר נקשר בקשר מובהק עם התפתחות דמנציה (יחס סיכון של 2.25). תוצאות גרועות יותר במבחן BOMC זוהו גם כן כגורם מנבא משמעותי (יחס סיכון של 5.64).

 

החוקרים מדווחים כי מבין המשתתפים עם ציונים טובים במדדי B-SIT ו-BOMC, 96.5% לא פיתחו דמנציה לאורך מעקב ממוצע של 4 שנים.

 

כאשר החוקרים שילבו את תוצאות מבחני BOMC ו-B-SIT ולקחו בחשבון את אותם גורמים, הם מצאו כי תוצאות גרועות יותר במבחן BOMC (יחס סיכון של 5.60) ומדדי B-SIT גרועים יותר (יחס סיכון של 2.25) ניבאו כל אחד סיכוי גבוה יותר להתפתחות דמנציה. מעניין לציין כי לא זוהתה אינטראקציה משמעותית בין שני המנבאים.

 

המסר העיקרי העולה מהמחקר הוא כי מבחן קוגניטיבי קצר, בשילוב עם מבחן להערכת חוש הריח, עשויים לסייע בהערכת הסיכון להתפתחות דמנציה בחולים עם הפרעת זיכרון קלה.

 

Alzheimers Dement. Published online October 29, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני