חדשות

שכיחות גבוהה של הידרדרות קוגניטיבית בחולים עם אי-ספיקת לב (JACC: Heart Failure)

01/12/2019

 

בקרב חולי אי-ספיקת לב קיים סיכון מוגבר להידרדרות קוגניטיבית, כאשר בנוכחות ליקוי קוגניטיבי תועד סיכון מוגבר לתמותה באוכלוסיית חולים זו, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת JACC:Heart Failure.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את ההידרדרות הקוגניטיבית לאורך זמן וגורמים המנבאים זאת בחולים עם אי-ספיקת לב סיסטולית. החוקרים התבססו על נתונים ממחקר WARCEF  (Warfarin versus Aspirin in Reduced Ejection Fraction), אשר השלימו מבחן מיני-מנטל.

 

מדגם המחקר כלל 1,846 חולים ומניתוח סטטיסטי עלה קשר בין ירידה במדד מיני-מנטל עם מדד מיני מנטל התחלתי גבוה יותר, גיל מתקדם, מוצא/גזע לא-לבן ורמת השכלה נמוכה.

 

החוקרים מדווחים כי הידרדרות קוגניטיבית נקשרה בקשר בלתי-תלוי עם מדד מיני מנטל התחלתי גבוה יותר (יחס סיכויים של 1.13), גיל מתקדם (יחס סיכויים של 1.37), מוצא/גזע לא-לבן (יחס סיכויים של 2.32 בשחורים ושל 1.94 בהיספאנים, בהשוואה ללבנים), רמת השכלה נמוכה יותר ומדד NYHA של II ומעלה.

 

החוקרים לא זיהו קשר בין טיפול בקומדין ותרופות אחרות ובין הידרדרות קוגניטיבית.

 

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי ניתן לחזות הידרדרות קוגניטיבית בחולי אי-ספיקת לב על-פי המצב הקוגניטיבי הבסיסי, משתנים דמוגרפיים והמצב התפקודי לפי מדד NYHA.

 

JACC: Heart Failure. December 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<