חדשות

שכיחות גבוהה של עיכוב התפתחותי בקרב פעוטות שנחשפו לנגיף זיקה (מתוך כנס מטעם ה-ASTMH)

02/12/2019

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Tropical Medicine & Hygiene עולה כי כשליש מהפעוטות שנולדו לאימהות עם זיהום סביר או ודאי בנגיף זיקה בפורטו ריקו סבלו מעיכוב התפתחותי.

 

החוקרים מדווחים כי עד דצמבר 2017 תועדו כ-40,000 מקרים מאושרים מעבדתית של זיהום בנגיף זיבה בפורטו ריקו, כולל 4,134 נשים הרות ו-49 יילודים עם מומים מולדים.

 

מדגם המחקר כלל 49 יילודים משני בתי חולים בדרום פורטו-ריקו, אשר היו במעקב לאורך 18 חודשים. בדיקות נוירו-התפתחותיות כללו הערכה על-בסיס סולם Peabody Developmental Motor Scales-2, אשר נועד לבחון גדילה ותפקוד מוטורי עדין בילדים מלידה עד גיל חמש שנים.

 

האימהות ליילודים אלו היו בגיל ממוצע של כ-28 שנים, מרביתן היו ממצב סוציו-אקונומי נמוך. מבין אלו, ב-55% הייתה עדות לנוגדנים מסוג IgM (מקרה סביר של נגיף זיקה), בעוד ש-45% היו חיוביים בבדיקת RT-PCR (מקרה מאושר של נגיף זיקה) וכמחצית סבלו מזיהום תסמיני. מבין 26 נשים בהן ניתן היה לזהות את הנגיף לפי טרימסטר, 14 מקרים כללו הדבקה בטרימסטר הראשון ו-10 מקרים בטרימסטר השני.

 

כל היילודים פרט לשניים השלימו את מבחן Peabody Developmental Motor Scales. מבין 47 היילודים שהשלימו את המבחן, שניים אובחנו עם מיקרוצפליה מתונה בלידה, אך באחד היילודים היקף הראש היה תקין בגיל 18 חודשים. מרבית היילודים שנולדו קטנים לגיל ההיריון נולדו לאימהות עם זיהום מאושר בנגיף זיקה. בנוסף למדד Peabody Developmental Score הכולל, בחלק קטן מהיילודים תועדו ציונים מתחת לממוצע במספר תתי-מבחנים: כולל הערכת יכולת לשמור על שיווי משקל (11% מהיילודים השיגו ציונים נמוכים), יכולת מנוע מנקודה אחת לשניה (21% מהיילודים השיגו ציונים נמוכים), יכולת לשחק עם כדור (17% מהיילודים השיגו ציונים נמוכים).

 

החוקרים מציינים כי מרבית היילודים לא סבלו ממומים מוחיים מולדים בעלי ביטוי קליני בלידה וכי עם הפניה מוקדמת ניתן להתמודד עם התפתחות מוטורית וליקוי התפתחותי אחר.

 

מתוך כנס מטעם ה-ASTMH

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<