חדשות

טיפול באור-כחול מסייע בהחלמה של המוח לאחר חבלת ראש קלה (Neurobiology of Disease)

26/01/2020

 

חשיפה מוקדם בבוקר לאור באורך גל כחול עשויה לסייע להתאוששות המוח לאחר חבלת ראש קלה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהדורת חודש פברואר של כתב העת Neurobiology of Disease.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים העידו כי שינה ושעון ביולוגי הם בין התורמים החשובים ביותר, אך הכי פחות מובנים, לתפקוד הקוגניטיבי ובריאות המוח. כעת הם ביקשו לבחון את ההשפעה של טיפול באור באורך גל בטווח כחול על ויסות מחדש של השעון הביולוגי ודפוסי השינה במבוגרים שהתאוששו מחבלת ראש קלה. מטרת ההתערבות הייתה להאיץ את החלמת מבנה המוח, קישוריות ותפקוד קוגניטיבי.

 

במהלך מחקר אקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, שכלל 32 מבוגרים לאחר חבלת ראש קלה לאחרונה, החוקרים השוו את תוצאות 6 שבועות טיפול יומי בפולסים לאורך 30 דקות של אור כחול כל בוקר, אל מול טיפול פלסבו באור בגוון ענבר על התוצאות הנוירו-קוגניטיביות ונוירו-הדמייתיות, כולל נפח החומר האפור, קישוריות תפקודית במצב מנוחה, קישוריות ישירה ושלמות חומר לבן.

 

מהנתונים עולה כי בהשוואה לפלסבו, טיפול בוקר באור כחול הוביל לשינוי דפוסי השינה, הפחתת ישנוניות במהלך היום ושיפור תפקוד ניהולי. עוד מדווחים החוקרים כי הטיפול לווה בעליה בנפח התלמוס האחורי, עליה בקישורית תפקודית בין התלמוס והקורטקס ועליה בשלמות אקסונים במסלולים אלו.

 

ממצאים אלו מספקים מידע אודות התרומה של מערכת השינה והשעון הביולוגי על התאוששות המוח ומכינים את הקרקע להתערבויות הממוקדות במערכת הרטינו-היפותלמית להאצת התאוששות לאחר נזק.

 

Neurobiology of Disease. Published in the February 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<