חדשות

תוצאות מאכזבות ל-Gantenerumab ו-Solanezumab לטיפול במחלת אלצהיימר העוברת בתורשה דומיננטית (מתוך אתר מדסקייפ)

13/02/2020

 

מנתונים ממחקר DIAN-TU (Dominantly Inherited Alzheimer’s Network-Trials Unit) בשלב 2/3 עולה כי שתי התרופות החדשות, Gantenerumab של חברת Roche ו-Solanezumab של חברת Lilly לא ענו על התוצא העיקרי של המחקר בחולים עם מחלת אלצהיימר מוקדמת, העוברת בתורשה-דומיננטית.

 

המחקר הבינלאומי כלל למעלה מ-200 משתתפים ובחן את שני התכשירים הניסיוניים בנפרד. עם זאת, מהנתונים הראשוניים עולה כי שתי התרופות לא הובילו להאטת ההידרדרות הקוגניטיבית או אובדן זיכרון. אעפ"י כן, החוקרים ימשיכו לנתח את נתוני המחקר להערכת התוצאות הקוגניטיביות והקליניות.

 

מחלת אלצהיימר העוברת בתורשה דומיננטית, הקרויה גם מחלת אלצהיימר משפחתית, הינה מחלה נדירה אך עשויה להשפיע על הזיכרון והתפקוד הקוגניטיבי כבר בתחילת העשור הרביעי לחיים. המחלה נובעת ממוטאציות בכרומוזומים 21, 14 ו/או 1, המשחקים תפקיד חשוב בפירוק חלבוני עמילואיד ויצירת פלאקי עמילואיד.

 

מחקר DIAN-TU החל בשנת 2012 וכלל 24 אתרים בארצות הברית, בריטניה, קנדה, אירופה ואוסטרליה. החוקרים עקבו אחר 194 מבוגרים למשך עד שבע שנים (ממוצע, 5 שנים). לכל המשתתפים היו בני משפחה עם מוטאציה גנטית שגרמה הופעה מוקדמת של מחלת אלצהיימר. הם כבר הציגו תסמינים קלים מאוד של הידרדרות קוגניטיבית ואובדן זיכרון בתחילת המחקר, או היו צפויים לפתח תסמינים בתוך 15 שנים מהגיוס למחקר.

 

המשתתפים חולקו באקראי לטיפול ב-Solanezumab, Gantenerumab, או פלסבו תואם. בני המשפחה של החולים בהם לא תועדה המוטאציה, שימשו כביקורות.

 

התוצא העיקרי של המחקר כלל את השינוי מתחילת המחקר במדד DIAN-TU Cognitive Composite Score. תוצאים משניים כללו את השינוי במבחן מיני-מנטל, Functional Assessment Scale, Neuropsychiatric Inventory Questionnaire, International Shopping List Test, שאלון Memory Complaint Questionnaire ומבחן Wechsler Memory Scale Logical Memory/Paragraph Memory.

 

כאמור, התוצאות של המחקר היו שליליות עבור שתי התרופות, כאשר בשני המקרים לא תועדה האטה משמעותית בהידרדרות הקוגניטיבית או באובדן הזיכרון.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<