חדשות

הערכת תוצאות ניטור לחץ דם ביתי עם טיפול בידי אחות לאיזון לחץ דם לאחר אירוע מוחי (מתוך כנס ה-ISC)

25/02/2020

 

לשילוב ניטור מרחוק של מדידות לחץ הדם בבית עם טיפול בידי אחות השפעה גדולה יותר על לחץ דם במניעה שניונית של אירועים מוחיים באוכלוסיות מיעוטים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך כנס ה-International Stroke Conference.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי יתר לחץ דם הינו מנבא משמעותי של הבדלים בין אוכלוסיות שונות בתוצאות אירועים מוחיים בארצות הברית. מחקרים קודמים העידו כי לשיפור איזון לחץ דם באוכלוסיות מיעוטים בארצות הברית השפעה משמעותית על הישרדות החולים לאחר אירוע מוחי. כעת ביקשו החוקרים לבחון את השינוי בלחץ דם סיסטולי מתחילת המחקר עד לאחר 12 חודשים עם משלב ניטור מרחוק של לחץ הדם וטיפול בידי אחות, בהשוואה לניטור לחץ דם ביתי בלבד.

 

מדגם המחקר כלל 450 מבוגרים שחורים והיספאנים עם אירוע מוחי איסכמי או המורגי במהלך השנה האחרונה, עם מדידות לחץ דם סיסטולי של 140 מ"מ כספית ומעלה בשני ביקורים במרפאה, לאורך תקופה של שבועיים.

 

התערבות ניטור לחץ דם ביתי מרחוק כללה מדידות לחץ דם שלושה ימים בשבוע, אשר שודרו באופן אלחוטי לשרת מרכזי, עם דו"חות סיכום שנשלחו למטופלים ולרופאים לפני כל ביקור במרפאה לאורך 12 חודשים. התערבות שכללה טיפול בידי אחות כללה 20 שיחות טלפון עם אחות להערכה וייעוץ על-בסיס מדידות לחץ הדם הביתי, עם ייעוץ אודות שינוי אורחות חיים והיענות לטיפול תרופתי.

 

החוקרים מדווחים כי בעוד שהתערבות ניטור לחץ דם מרחוק לבדה הוביל לשיפור לחץ הדם הסיסטולי בהיקף של 5.53 מ"מ כספית, בהשוואת ערכי הבסיס לערכים לאחר 12 חודשים, הגישה המשולבת הובילה לירידה של 14.76 מ"מ כספית במדידות לחץ הדם (הבדל של 9 מ"מ כספית, p<0.0001).

 

עוד מדווחים החוקרים כי תועד שיפור במדידות לחץ דם דיאסטולי, אשר היה גדול יותר עם הטיפול המשולב, אם כי ההבדל היה מתון יותר (3.49 מ"מ כספית).

 

באשר לתוצא הסיום העיקרי הנוסף של המחקר, שיעורי הישנות אירוע מוחי לאחר 24 חודשים, ממצאים אלו טרם פורסמו.

 

מתוך כנס ה-ISC

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני