חדשות

הפרעות במטבוליזם סוכר באונה הפרונטאלית עשויות להעיד על סיכון למוות פתאומי של חולי אפילפסיה (מתוך כנס ה-AAN)

19/05/2020

 

דפוסים מסוימים של מטבוליזם ירוד של גלוקוז באונה הפרונטאלית עשויים להיות מלווים בסיכון מוגבר למוות לא-צפוי בחולי אפילפסיה (SUDEP או Sudden Unexpected Death in Epilepsy) עם אפילפסיה מוקדית עמידה לטיפול, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-American Academy of Neurology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לזהות דפוסים ספציפיים לזיהוי הפרעות במטבוליזם גלוקוז במוח בחולים עם אפילפסיה מוקדית עמידה לטיפול, אשר היו בסיכון ל-SUDEP. מדגם המחקר כלל 80 חולים (45 נשים) בגילאי 16-61 שנים, אשר השלימו בדיקת FDG-PET כחלק מההערכה הקדם-ניתוחית לקראת ניתוח אפילפסיה.

 

החוקרים העריכו את הסיכון ל-SUDEP על-בסיס מדד SUDEP-7, אשר פותח כסמן לסיכון קליני למוות פתאומי בחולי אפילפסיה. הם חישבו את מדד SUDEP-7 סמוך ככל הניתן להערכת FDG-PET והמדד הממוצע באוכלוסיית החולים עמד על 3.6. המשתתפים במחקר סווגו לשתי תתי-קבוצות: 22 חולים אובחנו עם מדד SUDEP של 5 ומעלה ו-58 חולים עם מדד נמוך מ-5.

 

מהנתונים עלה כי בקרב חולים בסיכון מוגבר ל-SUDEP תועד דפוס נפוץ של מטבוליזם ירוד של גלוקוז באזורים מסוימים במוח. בתת-קבוצה של חולי אפילפסיה בסיכון גבוה ל-SUDEP תועדו אזורים בקורטקס הפרונטאלי של מטבוליזם ירוד, בהשוואה לקבוצת הביקורת. הירידה המובהקת סטטיסטית הבולטת ביותר הייתה באזור האונה הפרונטאלית הימנית.

 

החוקרים מציינים כי ההפרעות הללו היו דומות מאוד להפרעות מטבוליות פרטניות שתועדו בארבעה חולי SUDEP במחקר פיילוט קודם של חולים בהם הושלמה בדיקת PET, אשר בהמשך הלכו לעולמם. מהנתונים עלה כי בקבוצת החולים בסיכון נמוך ל-SUDEP לא תועדו הפרעות מטבוליות משותפות.

 

מדובר במחקר הראשון על-בסיס PET להערכת המתאם בין שינויים מטבוליים ובין הסיכון ל-SUDEP.

 

מתוך כנס ה-AAN

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<