חדשות

עדכונים חדשים בנושא COVID-19 (מתוך אתר Medscape)

08/07/2020

 

עורכי אתר Medscape ברחבי העולם בחרו במספר סוגיות שנויות במחלוקת בכל הנוגע למגפת Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) והתייחסו להן במאמר שפורסם באתר.

 

·       האם הנגיף נישא באוויר?

מאות מדענים כתבו מכתב לארגון הבריאות העולמי וסקרו את העדויות לפיהן נגיף הקורונה עשוי להתפשט דרך טיפות קטנות יותר הנישאות באוויר וקוראים לארגון לשנות את ההמלצות. על-פי מאמר שפורסם ב-New York Times, המדענים מתכננים לפרסם את המכתב בעיתון מדעי השבוע. מארגון הבריאות העולמי נמסר כי בחודשים האחרונים הם טענו מספר פעמים כי הדבקה הנישאת באוויר היא אפשרית אך ודאי אין עדויות מוצקות או אף ברורות לכך.

 

·       תאי גזע

חוקרים בוחנים את מקומם של תאי גזע מזנכימאלים כנגד תסמונת מצוקה נשימתית חדה על-רקע COVID-19. באתר ClinicalTrials.gov ישנם 53 מחקרים בנושא תאי גזע. התערבויות אלו אינן נטולות סיכונים והצפי כי הדיווחים הראשונים אודות תוצאות גישות אלו לא יתפרסמו בשבועות הקרובים.

 

·       אין הדבקה בקורונה עם הקפדה על ציוד מיגון הולם

מתן ציוד מיגון הולם לאנשי צוות רפואי  מגן עליהם מפני הזיהום, כך עלה מתוצאות מחקר מסין. החוקרים בחנו את נתוני בדיקות נוגדנים ובדיקות אבחנתיות ממאות רופאים ואחיות שבילו 6-8 שבועות בווהאן וסייעו בטיפול בחולים עם COVID-19. כל הרופאים היו מעורבים בפרוצדורות הכוללות שחרור אירוסולים אך גם הקפידו על שימוש בציוד מיגון אישי, כולל חליפת מגן, מסכות, כפפות, משקפי מגן, מגני פנים וחלוקים וכן הקפידו על פרוטוקולי בקרת זיהומים. אף אחד מהם לא פיתח תסמיני COVID-19 ובכל המקרים הבדיקות לנגיף היו שליליות.

 

·       אובדן חוש טעם וריח

מחקר חדש מציע כי חולים שפיתחו צורה קלה של COVID-19 ואיבדו את חוש הטעם או הריח יזכו בהדרגה לחזרת חושים אלו. מסקר שכלל למעלה מ-100 מבוגרים, כ-90% דיווחו על חזרה מלאה או שיפור מסוים בתסמינים אלו בתוך חודש מהופעתם.

 

·       אנשי צוות רפואי מהווים 10% מכלל המקרים

לפחות 10% מכלל זיהומי COVID-19 באנגליה במהלך 6 השבועות מתום אפריל ועד לשבוע הראשון של יוני אובחנו בקרב אנשי צוות רפואי בחזית ועובדים סוציאליים. שימוש לא הולם בציוד מיגון אישי, העדר יכולת להשלמת הבדיקות, אי הפרדה של חולים עם המחלה מאלו ללא מחלה ואי הקפדה של אנשי הצוות על ריחוק חברתי תרמו ככל הנראה להתפשטות המחלה.

 

·       בריאות מינית במהלך המגפה

הדחק סביב מגפת COVID-19 עשוי לעורר אתגרים ולהוביל לשינויים בחיי המין, כולל עליה באלימות מינית וצריכה לא-מבוקרת של פורנוגרפיה כתוצאה ממצבי רוח שליליים. יש עדויות סותרות בנוגע לנוכחות נגיף הקורונה בנוזל הזרע או הנרתיק ולא ידוע כמה זמן הנגיף נותר בזרע או אם נוכחות בזרע עלולה להדביק אחרים.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<