חדשות

תוצאות מבטיחות להחלפת פלזמה כטיפול חדש למחלת אלצהיימר (מתוך כנס ה-AAIC)

02/08/2020

 

החלפת פלזמה עם החזר אלבומין עשויה להיות גישה יעילה להאטת תסמיני מחלת אלצהיימר, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס ה- Alzheimer's Association International Conference ופורסמו במקביל בכתב העת Alzheimer's and Dementia.

 

במחקר בשלב 2/3 בחנו החוקרים את השפעות החלפת פלזמה בחולים עם מחלת אלצהיימר בדרגה קלה-עד-בינונית.

 

מדגם המחקר כלל 347 משתתפים, אשר חולקו ביחס 1:1:1:1 לשלוש זרועות טיפול בהחלפת פלזמה עם מינונים שונים של אלבומין ומתן תוך-ורידי של אימונוגלובולינים, או קבוצת פלסבו (טיפול דמה).

 

שני תוצאי הסיום העיקריים כללו את השינוי מתחילת המחקר עד לאחר 14 חודשים במדדי ADCS-ADL (Alzheimer's Disease Cooperative Study- Activities of Daily Living) ו-ADAS-Cog (Alzheimer's Disease Assessment Scale–Cognitive Subscale).

 

מהתוצאות עולה כי חלה ירידה בהתקדמות תסמינים בקבוצות החולים שטופלו בהחלפת פלזמה עם שני התוצאים העיקריים.

 

החוקרים מדווחים על ירידה קטנה ב-52% במדד ADCS-ADL עם החלפת פלזמה, בהשוואה לפלסבו (p=0.03); כאשר נרשמה ירידה של 66% בירידה במדדי ADAS-Cog (p=0.06).

 

בקבוצת חולים עם מחלת אלצהיימר בדרגה מתונה (מדד מיני מנטל בתחילת המחקר בטווח 18-21 נקודות) הירידה בשני המדדים הייתה קטנה ב-61% (p=0.002 ו-p=0.05, בהתאמה). בחולים עם מחלת אלצהיימר בדרגה קלה (מדד מיני מנטל בטווח 22-26 נקודות) לא תועדו שינויים במדדי ADCS-ADL או ADAS-Cog עם טיפול החלפת פלזמה.

 

לא זוהו הבדלים ברורים בין שלוש זרועות הטיפול הפעיל, רמז לכך שניתן לשקול השלמת מחקרים להערכת כל אחת משלוש גישות הטיפול.

 

ההבדל בין חולים עם מחלת אלצהיימר בדרגה קלה ובינונית לא נותר בניתוח פוסט-הוק שכלל מאפיינים נוספים של החולים, כולל סטאטוס APOE ε4 ועמילואיד. החוקרים הסבירו כי הם מצאו כי הן בחולים עם מחלה קלה והן באלו עם מחלה בינונית תועדו תוצאות טובות יותר מפלסבו גם בשני תוצאי הסיום. מכאן עלה כי ההבדלים בין חולים עם מחלה קלה ובינונית לא היו כה בולטים.

 

התוצאים המשניים העיקריים של המחקר כללו את מדדי Clinical Dementia Rating Sum of Boxes ואת מדד Alzheimer's Disease Cooperative Study – Clinical Global Impression of Change. בחולים מטופלים תועדו מדדים טובים יותר מאלו בקבוצת הפלסבו בשני המדדים (ירידה קטנה ב-71% וב-100%, בהתאמה).

 

כ-28% מהמשתתפים פרשו מהמחקר, שיעור שלדברי החוקרים דומה לזה עליו דווח במחקרים להערכת Solanezumab וטיפולים אחרים למחלת אלצהיימר. השיעור הגבוה יחסית של חולים שהשלימו את המחקר (72%) תומך בישימות גישת הטיפול בחולים עם מחלת אלצהיימר בדרגה קלה-עד-בינונית.

 

לדברי החוקרים, למרות שהחלפת פלזמה הינה התערבות יחסית פולשנית, כך גם טיפולים בנוגדנים-חד-שבטיים הניתנים דרך הוריד או דרך משאבה. בנוסף, טיפול אחזקה בהחלפת פלזמה בנפח קטן אורך פחות משעתיים, בדומה לחלק מהטיפולים בנוגדנים חד-שבטיים.

 

מתוך כנס ה-AAIC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<