חדשות

האם מיגרנה עם אאורה מלווה בסיכון מוגבר לאירועים מוחיים? (Headache)

21/08/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Headache כותבים מומחים כי גורמים משותפים למיגרנה עם אאורה ולאירועים מוחיים הקשורים עם מיגרנה עם אאורה תומכים בסברה כי בחולים עם אאורה משנית לאיסכמיה ייתכן סיכון מוגבר לאירועים מוחיים.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי MEDLINE/PubMed ולאחר מכן השלימו סקירה ממוקדת של העדויות האפידמיולוגיות של הקשר בין מיגרנה ואירוע מוחי וכן בחנו את העדויות אודות מנגנונים עורקיים, תרומבופיליים ולבביים העשויים לספק הסבר לקשר הנ"ל. עוד בחנו החוקרים את ההשלכות של עדויות אלו על ההערכה האבחנתית והטיפול בחולים עם מיגרנה עם אאורה.

 

הנתונים מעידים על קשר בין מיגרנה עם אאורה ובין מספר גורמי סיכון לאירועים מוחיים, דוגמת יתר לחץ דם, היפרליפידמיה, סוכרת, עישון, פרפור פרוזדורים ו-Patent Foramen Ovale. בנשים, מיגרנה עם אאורה נקשרה גם עם סמני הפעלה אנדותליאלית, שימוש בגלולות למניעת היריון, היריון ותרומבואמבוליזם ורידי. מכאן עולה כי תת-קבוצה של מקרי אאורה עשויה לנבוע משנית לאיסכמיה על-רקע מיקרו-תסחיף או תרומבוזיס.

 

אירוע מוחי איסכמי על-רקע מיגרנה עם אאורה נפוץ יותר בנשים צעירות מתחת לגיל 45 שנים עם תדירות גבוהה של התקפי מיגרנה, עם טיפול בגלולות למניעת היריון ועם היריון ורעלת-היריון. יש עדויות המעידות כי תסחיף לבבי, לעיתים קרובות בשילוב עם תרומבופיליה, משחק תפקיד חשוב באוטם מוחי על-רקע מיגרנה עם אאורה.

 

החוקרים כותבים כי למרות שדרושים מחקרים נוספים בנושא, הם ממליצים לשקול הערכה אבחנתית של מיגרנה עם אאורה הדומה להערכת התקף איסכמי חולף, מאחר וטיפול מונע המכוון למקור האיסכמי של אאורה משנית עשוי לסייע במניעת מיגרנה וגם אירועים מוחיים.

 

Headache. 2020;60(5):843-863.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<