חדשות

חוקרים בריטיים ואמריקאים: ההנחיות לשמירת מרחק ועטית מסיכות מבוססים על מחקרים לא עדכניים ויש לעדכן ההנחיות בהתאם למחקרים העדכניים (BMJ, N12)

27/08/2020

מאת מערכת אי-מד

מאמר חדש שהתפרסם ב-BMJ מותח ביקורת על ההנחיות המקובלות כיום במרבית המדינות בעולם, כולל ישראל, באשר להימנעות מהדבקה בוירוס הקורונה.

ע"פ המחברים ההנחיות כלליות וגורפות מידי ואינן מבוססות על מחקרים עדכניים ורלוונטיים.

המחברים ממליצים להתאים את ההנחיות לגורמים סביבתיים חשובים שמשפיעים על הסיכון להדבקה, לרבות מיקום (בפנים או בחוץ) , רמת האוורור, מידת הצפיפות, משך הזמן בו אנשים נמצאים ביחד וסוג ה האינטראקציה בין השוהים ביחד (דיבור, שירה, צעקות, אכילה וכד').

כך למשל הסיכון להדבקה במקומות פתוחים מרווחים ומאווררים  - נמוך , גם אם יש אינטראקציה של דיבור ושירה ונמצאים ללא מסכות. ולכן, הליכה ברחוב למשל ללא מסיכה, או השתתפות בהופעה בפארק פתוח עם מרווחים מספיקים בין המשתתפים אינה כרוכה בסיכון הדבקה גבוה.

לטענת החוקרים, גם בהתקהלויות צפופות המתחרשות באוויר הפתוח (הופעות, הפגנות, תפילות) -  הסיכון להידבקות נמוך יחסית, במידה ועוטים מסיכות.  אך במקומות סגורים, צפופים ולא מאווררים הסיכון להדבקה גבוה, גם אם הנוכחים עוטים מסכה, והסיכון גבוה יותר במידה והאינטראקציה כוללת דיבור, שירה אכילה וכד' .

כמו כן, לפי החוקרים, גם הימצאות במקומות סגורים שאינם צפופים אך שמשך הזמן בו שוהים בהם הנוכחים הוא רב (למשל בעבודה) , ויש אינטראקציה של דיבור בקול רם/צעקות/שירה -גם אם הנוכחים עוטים מסיכות - הסיכון להידבקות גבוה.

המחברים מציגים במאמר טבלת סיכון ויזואלית שבה מוצגות רמות הסיכון לכל סיטואציה בצבעים, כאשר הצירים של הטבלה הם רמת הצפיפות (במקומות סגורים/פתוחים/מאווררים), וסוג ומשך הפעילות עם/בלי מסיכות :

המסרים המרכזיים שאיתם מסכמים המחברים את מאמרם הם :

  • ההנחיות והתקנות הנוכחיות לשמירת מרחק פיזי בטוח מבוססים על מידע מחקרי לא מעודכן
  • הפצת הנגיף באופן טיפתי מושפעת ממספר גורמים רב, לרבות זרימת אוויר המרמזת על כך שנגיף ה-SARS-CoV-2 עלול להתפזר למרחק גדול יותר מ-2 מטר באמצעות פעילויות כמו צעקות או שיעול.
  • התקנות לשמירת מרחק צריכות לשקף את מכלול הגורמים המשפיעים על הסיכון, לרבות איוורור, צפיפות ומשך זמן החשיפה.

BMJ 2020;370:m3223

לדיווח והצגת המחקר ע''י ערד ניר ב-N-12

הערת המערכת:  זה מאמר חשוב כי הקורונה, כך עושה רושם, עומדת להישאר אתנו לאורך זמן.  בכדי שהציבור אכן יפעל ע"פ ההנחיות, ההנחיות חייבות להיות פשוטות ברורות והגיוניות, וכשהן  מבוססות כמובן על מידע עובדתי מדעי ככל האפשר.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<