חדשות

האם ניתן לשכפל את ההצלחה של נוגדנים חד-שבטיים כנגד אבולה גם כנגד מגפת הקורונה? (מתוך אתר MedPage Today)

30/08/2020

 

בראיון לאתר MedPage Today, ד"ר אנתוני פאוצ'י, היועץ הבכיר לבית הלבן בענייני הקורונה, הסביר כי נוגדנים חד-שבטיים עשויים להוות אפשרות מבטיחה לטיפול ומניעה של COVID-19, במידה ומחקרים קליניים יתמכו בגישת טיפול זו. ההצלחה של הטיפול בנוגדנים חד-שבטיים כנגד נגיף האבולה עוררה תקוות כי אלו יהיו מוצלחים גם כנגד מגפת הקורונה.

 

נוגדנים חד-שבטיים נבחנים כיום כאפשרות טיפול כנגד HIV, כמו גם כנגד COVID-19. החודש, ה-National Institute of Health הבהיר כי מחקרים להערכת נוגדנים חד-שבטיים נערכים במספר אוכלוסיות חולים עם COVID-19: חולים אמבולטוריים עם COVID-19, חולים מאושפזים עם הזיהום הנגיפי, ואף בבני בית של מקרים מאומתים, בהם הטיפול ניתן למניעה.

 

ד"ר פאוצי' הסביר כי נוגדנים חד-שבטיים אלו פועלים באופן ישיר כנגד הנגיף. הדבר דומה לקבלת נוגדנים מנטרלים, שהם מאוד מרוכזים ומאוד ספציפיים כנגד הנגיף. לכן, המנגנון כולל חסימת הנגיף מכניסה לתא המטרה בגוף ולמעשה משבש את מהלך הזיהום.

 

ד"ר פאוצ'י מציין כי למרות ההצלחה של נוגדנים חד-שבטיים כנגד אבולה, לא מדובר בטיפול מעשי כנגד נגיפים אחרים הנותרים למשך יום או יומיים בלבד, כאשר ייתכן כי הנגיף כבר סולק מהגוף בעת קבלת הטיפול.

 

במידה ומדובר במחלה חמורה וממושכת דיו, דוגמת זיהומי אבולה או נגיף הקורונה, אזי ייתכן כי יש די הזדמנויות לאפשר לנוגדנים החד-שבטיים להיות יעילים.

 

נוגדנים חד-שבטיים ניתנים כרגע דרך הוריד, אם כי ד"ר פאוצי מסביר כי במידה והטיפול יהיה יעיל, אזי יושקעו מאמצים למתן הטיפול בזריקה תת-עורית או תוך-שרירית, דרך הרבה יותר נוחה למתן הטיפול.

 

ישנם הדבלים רבים בין נוגדנים חד-שבטיים ובין פלזמה ממטופלים שהחלימו מ-COVID-19, כאשר נוגדנים חד-שבטיים הם מאוד טהורים בשל האופי ההומוגני שלהם. לאור זאת, הפרסומים האחרונים אודות תופעות לוואי שתועדו במחקרים אודות פלזמה ממחלימים לטיפול בחולים עם COVID-19 אינם תקפים לנוגדנים חד-שבטיים.

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<