חדשות

הקבינט צפוי לאשר היום את תכנית הרמזור של פרופ' גמזו, אבל מה עם תכנית להגנת האוכלוסיות שבסיכון בקהילה ?

30/08/2020

מאת מערכת אי-מד

לאחר 3 דחיות יתכנס היום שוב קבינט הקורונה בכדי לאשר את תכנית הרמזור של פרופ' רוני גמזו, לפיה הארץ תחולק ליישובים אדומים, כתומים, צהובים וירוקים כשההנחיות והמגבלות יהיו דיפרנציאליים בהתאם לרמת התחלואה.

הקושי הפוליטי באישור התכנית שנראית על פניה הגיונית ונכונה היא העובדה שמרבית הערים האדומות הן חרדיות ולחברי הקואליציה מהמגזר החרדי יש כידוע קושי לתמוך בתכנית שתטיל מגבלות קשות עד כדי סגר, ובמיוחד בתקופת החגים.. ע"פ הידוע ליצמן (כזכור ולמרבה הבושה עד לא מזמן שר הבריאות של מדינת ישראל..) מאיים בפרישה מהממשלה במידה ויוטל סגר על ערים חרדיות.

כמו כן, ע"פ תכנית הרמזור, בערים אדומות לא תיפתח גם שנת הלימודים ב-1/9 (או תיסגר בערים החרדיות שבהן כבר החלה שנת הלימודים).

לדיווח בדהמרקר

הערת המערכת: נכון לבוקר זה, כפי שניתן לראות כאן,  מספר החולים הקשים טיפס כבר ל-438 (על אף שמספר המתים, שכידוע מקטין את מס' החולים הקשים, עלה כבר ל-906 ). 

בשבוע האחרון התווספו מידי יום כ-45-50 חולים קשים חדשים. רובם ככולם שייכים לקבוצות הסיכון הגבוה . נראה שמידי יום מתוך כ-1600-2000 מאומתים חדשים כ-10% לפחות הם אנשים השייכים לקבוצות הסיכון , ומתוך אלה כ-45-50 הופכים לחולים קשים לאחר מספר ימים.

כרגע המאמץ של "קטיעת שרשראות ההדבקה" צורך את עיקר הנטל והמשאבים של המערכת, כשיותר ויותר נראה שזהו מאמץ חסר תוחלת, במיוחד אם לוקחים בחשבון שמספר הנדבקים האמיתי כולל האסימפטומטיים הוא ככל הנראה בין פי 5 ל-10 ממספר המאומתים, והסיכוי לזהות נדבקים אלה ובהתאם ל"קטוע את שרשראות ההדבקה" של אותם אסימפטומטיים הוא אפסי. (ובמיוחד כשלוקחים בחשבון שהיום גם נפתחת שביתת עובדי המעבדות..)

ההמלצה שלנו היא לשקול, בנוסף לצעדים הנכונים של תכנית הרמזור וכמובן שמירת ההנחיות למניעת התקהלויות, בעיקר במקומות סגורים, היא להפנות ולמקד את המאמצים בהגנה, או אם תרצו "סגר מרצון", של קבוצות הסיכון הגבוה, סוג של "תכנית מגן אבות ואימהות בקהילה".  בישראל ניתן בלחיצת כפתור, באמצעות קופות החולים, לדעת שמית ופרטנית את כל מי שנמצא תחת הגדרת קבוצת הסיכון הגבוה (כמו למשל במחשבון שפותח ע"י המועצה הלאומית לסוכרת) כמו למשל מטופל כזה :

שמקבל ניקוד של 23

 

המוגדר כסיכון גבוה מאוד (לפי הדירוג שנקבע ע''י המועצה ניקוד מעל 10 הוא עבור מטופל בסיכון גבוה) .

כפי שאפשר לראות כל הפרמטרים לקביעת דרגת הסיכון זמינים וקיימים בתיקים האישיים הממוחשבים של כולנו בקופות החולים.  ניתן לכן לאתר באופן פרטני ושמי את כל מי שלמשל הציון שלו גבוה מ-20 נקודות, ואז צוות המרפאה של אותו מטופל ייצור אתו קשר בלתי אמצעי ויעביר לו הנחיות אישיות מפורטות,  כולל ליווי סיוע ותמיכה באספקת מזון/תרופות בהתאם לצורך, ועדיפות לביצוע בדיקת קורונה במקרה של תסמינים או חשד לחשיפה, כמו גם עדיפות בטיפול אינטנסיבי במקרה של בדיקה חיובית.

אם כתוצאה של מהלך כזה כמות הנדבקים היומית השייכת לקבוצות הסיכון הגבוה תרד מ-40-50 ליום לפחות מ-10 ההשפעה על מצבת החולים הקשים, והתמותה יכולה להיות דרמטית.  במצב כזה גם אם היקף ההדבקות היומי הכולל ימשיך להיות 1600-2000 ליום (אך עם פחות מ-10 בסיכון גבוה) עקומת החולים הקשים תרד תוך שבועות ספורים לפחות מ-200 ועם עלייה מתונה מאוד בתמותה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<