חדשות

עדויות נוספות תומכות בהדבקה ב-COVID-19 דרך אירוסולים (Clinical Infectious Diseases)

02/09/2020

 

שני מחקרים שפורסמו בכתב העת Clinical Infectious Diseases מדגישים את חשיבות התפשטות נישאת באוויר של COVID-19 ואת החשיבות במערכת אוורור יעילה. מחקר אחד מצא כי חולים יכולים לשאוף מיליוני חלקיקי רנ"א נגיפי בשעה בשלבים המוקדמים של המחלה והמחר השני מצא כי התפרצות שהובילה להדבקת 81% דיירים ו-50% מאנשי צוות רפואי בבית אבות בהולנד נבעה ממערכת אוורור לא-תקינה.

 

במחקר הראשון, חוקרים מסין בחנו את דגימות האוויר הננשף מ-49 חולים עם COVID-19 מ-10 מדינות, 4 חולים מאושפזים ללא COVID-19 ו-5 ביקורות בריאות. הם גם בחנו 26 דגימות אוויר ו-242 דגימות משטחים מבתי מלון, בתי חולים וציוד אישי של מטופלים שהיו בבידוד.

 

מבין דגימות האוויר הננשף, 26.9% היו חיוביות לרנ"א של נגיף הקורונה, בעוד ש-3.8% מדגימות האוויר ו-5.4% מדגימות משטחים נמצאו חיוביות. שיעורי פליטת רנ"א נגיפי בנשימה היו הגבוהים ביותר בשלבים המוקדמים של המחלה.

 

דגימות נשימה משני חולים היו חיוביות לרנ"א של נגיף הקורונה, אך דגימות ממשטחים, כולל הטלפונים, ידיים ושירותים, היו שליליות. רנ"א נגיפי זוהה גם בצינור האוורור מתחת למיטה של חולה אחר.

 

מבין 242 דגימות משטחים, רנ"א נגיפי זוהה בשכיחות הגבוהה ביותר באסלות שירותים (16.7%), רצפה (12.5%), ידי חולים, ציפיות, מכשירי טלפון ניידים ומקלדות (4.0%), ומשטחים בהם נגעו אנשי צוות רפואי (2.6%). עם זאת, רק 2 מבין 22 דגימות ממשטחי מכשירי טלפון נמצאו חיוביות לרנ"א נגיפי.

 

ממצאי המחקר תומכים בעדויות קודמות שמצאו כי COVID-19 מתפשט בעיקר דרך אירוסולים ולא דרך טיפות גדולות מדרכי הנשימה או משטחים נגועים.

 

במחקר השני, החוקרים מהולנד תיעדו התפרצות של COVID-19 שהובילה להדבקת 17 דיירים ו-17 אנשי צוות רפואי באחת מבין 7 מחלקות במוסד סיעודי לחולים עם הפרעות התנהגות או הפרעות פסיכיאטריות. כל 95 הדיירים ו-106 אנשי הצוות הרפואי בשש המחלקות האחרות לא נדבקו בנגיף.

 

למניעת הדבקה בנגיף הקורונה, כל אנשי הצוות הרפואי חולקו למחלקות ספציפיות ונדרשו להקפיד על שימוש במסכה כירורגית במהלך טיפול בחולים החל מ-26 באפריל. הדיירים התגוררו בחדרים פרטיים ובילו את רוב שעות היום בחדרי מגורים משותפים; חלק מהדיירים היו ניידים.

 

בחדר כי מערכת האוורור של המחלקה תרמה להתפרצות, החוקרים מצאו כי מערכת לחסכון באנרגיה, אשר הותקנה וכללה שחלוף של האוויר בפנים רק כאשר זוהה ריכוז מדיד של פחמן דו-חמצני. במידה וריכוז פחמן דו-חמצני לא עלה על סף מסוים, אזי אוויר לא-מסונן מוחזר לאורך המחלקה. מנגד, בשש המחלקות בהן לא תועדו מקרים דומים בוצע שחלוף של האוויר באופן סדיר.

 

החוקרים מציינים כי ייתכן וריכוז פחמן דו-חמצני נמוך שנוצר ע"י חולים לא-פעילים הוביל לשחלוף של האוויר בתוך המחלקה, כולל באזורי המגורים המשותפים. רנ"א של נגיף הקורונה נמצא באבק על מסנני אבק במזגנים בחדר המגורים המשותף ובארבעה מסננים ביחידות האוורור.

 

הכותבים מציעים כי למניעת הדבקה ב-COVID-19 יש לקחת בחשבון את האפשרות להדבקה דרך אירוסולים במוסדות רפואיים ובניינים אחרים בהם מערכת האוורור כוללת שחלוף בתוך החדר של אוויר לא-מסונן.

 

Clinical Infectious Diseases

 

לידיעה ב-CIDAP

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<