חדשות

ארגון הבריאות העולמי תומך בשימוש בסטרואידים לטיפול בחולים עם COVID-19 בדרגה חמורה (מתוך CIDRAP)

04/09/2020

 

בכתב העת JAMA פורסמו תוצאות שלושה מחקרים מ-12 מדינות, מטה-אנליזה ומאמר דעה, אשר תמכו בטיפול סיסטמי בקורטיקוסטרואידים בחולים עם COVID-19 במצב קשה, ללא תלות בגיל, מין, משך תסמינים טרם הטיפול, או בצורך בהנשמה מלאכותית.

 

החוקרים מסבירים כי קורטיקוסטרואידים דוגמת Dexamethasone, Hydrocortisone ו-Methylprednisolone הם בטוחים, זולים וזמינים לשימוש ועשויים להפחית את התגובה הדלקתית בריאות של חולים עם COVID-19 הנדרשים לתמיכת חמצן.

 

ממטה האנליזה של שלושת המחקרים להערכת קורטיקוסטרואידים, בשילוב עם ארבעה מחקרים אחרים בנושא, עלה כי שיעורי התמותה מכל-סיבה לאחר 28 ימים היו נמוכים יותר בקרב חולים עם COVID-19 אשר טופלו בסטרואידים, בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול סטנדרטי או פלסבו.

 

המחקר נערך ע"י חוקרי REACT (Rapid Evidence Appraisal for Covid-19 Therapies) של ארגון הבריאות העולמי וכלל נתונים אודות 1,703 חולים.

 

מבין 678 חולים שחולקו באקראי לטיפול בסטרואידים, 222 הלכו לעולמם (33%), זאת בהשוואה ל-425 מבין 1,025 חולים (41%) בקבוצת הטיפול הסטנדרטי או טיפול דמה. סיכום יחס הסיכויים לתמותה עמד על 0.64 (p<0.001) בקרב חולים שטופלו ב-Dexamethasone לעומת טיפול סטנדרטי או פלסבו. יחס הסיכויים עם טיפול ב-Hydrocortisone עמד על 0.69 (p=0.13), כאשר הטיפול ב-Methylprednisolone לווה ביחס סיכויים של 0.91 (p=0.87).

 

מבין ששת המחקרים שדיווחו על אירועים חריגים חמורים, 64 תועדו ב-354 חולים שטופלו בסטרואידים (18%), בעוד ש-80 תועדו ב-342 חולים (23%) בקבוצת הטיפול הסטנדרטי או פלסבו.

 

בעקבות מחקרים אלו, ארגון הבריאות העולמי עדכן את ההנחיות לאנשי צוות רפואי ומקבלי החלטות אודות השימוש בקורטיקוסטרואידים בחולים עם COVID-19. הארגון ממליץ על מתן טיפול סיסטמי בסטרואידים לחולים עם מחלה חמורה או קריטית על-רקע הזיהום הנגיפי, אך לא לחולים עם מחלה לא-חמורה.

 

אחד המחקרים שפורסם בכתב העת JAMA, מחקר REMAP-CAP (Randomized, Embedded, Multifactorial Adaptive Platform Trial for Community-Acquired Pneumonia) מצא כי טיפול ב-137 חולים עם נגיף קורונה ביחידת טיפול נמרץ ב-Hydrocortisone במינון 50 או 100 מ"ג, ארבע פעמים ביום, למשך שבעה ימים, לווה בסיכויי הישרדות של 93% והפחתת צורך בתוספת חמצן, בהשוואה ל-101 חולים שלא קיבלו טיפול בסטרואידים.

 

מחקר שני אודות Hydrocortisone, CAPE COD (Community-Acquired Pneumonia: Evaluation of Corticosteroids) מצא כי טיפול ב-Hydrocortisone במינון נמוך לא הפחית משמעותית תמותה או צורך בהנשמה מלאכותית עם חמצן בזרם-גבוה לאחר 21 ימים, בהשוואה לפלסבו.  עם זאת, החוקרים ציינו כי המחקר הופסק מוקדם בשל גיוס איטי לאחר הגל הראשון של המגפה בצרפת וצפי לפרסום התוצאות המוקדמות של מחקר RECOVERY.

 

המחקר השלישי, CoDEX (COVID-19 Dexamethasone) מצא כי בחולים שטופלו ב-Dexamethasone לא נדרשו להנשמה מלאכותית למשך 6.6 ימים, בממוצע, במהלך 28 הימים הראשונים לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ, בהשוואה ל-4.0 ימים בלבד בקבוצת הטיפול הסטנדרטי (p=0.04).

 

זיהומים משניים תועדו ב-21.9% מהמטופלים בסטרואידים, בהשוואה ל-29.1% מהחולים בקבוצת הטיפול הסטנדרטי. כשליש (31.1%) מהמטופלים ב-Dexamethasone נדרשו לאינסולין לאיזון רמות הסוכר בדם, זאת בהשוואה ל-28.3% מאלו בקבוצת הטיפול הסטנדרטי. אירועים חריגים חמורים אחרים תועדו ב-3.3% מהמטופלים בסטרואידים, בהשוואה ל-6.1% מאלו בקבוצת הפלסבו.

 

מומחים בתחום מקווים כי הודות למאמצים בינלאומיים ומחקרים רבים בנושא COVID-19 ניתן יהיה להתגבר על המגפה.

 

מתוך CIDRAP

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<