חדשות

באילו חולים עם תסחיף ריאתי ניתן לטפל בבית? (מתוך כנס ה-ESC)

04/09/2020

 

מנתוני מחקר HOME-PE שהוצגו במהלך כנס ה-European Society of Cardiology עולה כי קריטריוני Hestia מספקים כלי בטוח כמו מדד sPESI (Structured, Points-based Simplified Pulmonary Embolism Severity Index) לבחירת חולים עם תסחיף ריאתי חד בהם ניתן לטפל באופן אמבולטורי.

 

מחקר HOME-PE היה מחקר אקראי, בתווית-פתוחה, העדר-נחיתות, שנערך ב-26 בתי חולים בצרפת, בלגיה, שוויץ והולנד. המחקר כלל 1,974 משתתפים שפנו לחדרי מיון עם תסחיף ריאתי חד, שאינו בסיכון גבוה, כפי שהוגדר לאור יציבות המודינאמית. כ-39% מהחולים בקבוצת Hestia התאימו לטיפול אמבולטורי מאחר ולא ענו על כל 11 הקריטריונים שנקבעו, כאשר ב-48% מהחולים תועד מדד sPESI אפסי ולכן הוגדרו כחולים מתאימים לטיפול אמבולטורי.

 

עם זאת, החוקרים מציינים כי אין מערכת ניקוד מושלמת לתסחיף ריאתי חד וכי ישנה חשיבות רבה לשיקול הדעת של רופא עם ניסיון רב בטיפול במצבים אלו. לאור זאת, הרופא האחראי של המטופל עשוי להחליט כנגד המלצה לשחרור מוקדם.

 

מהנתונים עולה כי הרופא האחראי החליט בניגוד להמלצה ב-29% מהמקרים בחולים עם מדד sPESI אפסי, בהשוואה ל-3% מהמקרים על-פי קריטריוני Hestia. הרופא האחראי גם העביר חלק קטן מהחולים שהיו חיוביים לפי קריטריוני Hestia או sPESI לקבוצת הטיפול האמבולטורי. כתוצאה מכך, שיעור דומה של חולים בשתי הקבוצות שוחרר לביתו בתוך 24 שעות לטיפול אמבולטורי: 38% מכלל החולים בקבוצת Hestia ו-37% מאלו בזרוע sPESI.

 

שיעורי אירועים חריגים מג'וריים היו נמוכים בשתי הקבוצות שטופלו אמבולטורית. שיעורי התוצא המשולב של הישנות תרומבואמבוליזם, דימום, או תמותה בתוך 30 ימים, עמדו על 1.3% מהחולים האמבולטורים בזרוע Hestia ועל 1.1% מהחולים בזרוע sPESI. בקרב חולים שטופלו בבית חולים, שיעורים אלו עמדו על 5.6% בקבוצת Hestia ועל 4.7% מהחולים בזרוע sPESI.

 

החוקרים מסבירים כי קריטריוני Hestia מהווים כלי פשוט ונוח יותר למשתמש ולשימוש נרחב יותר באמצעי זה עשויות להיות יתרונות במונחים כלכליים וניצול שירותי בריאות הודות לעידוד החלטות למתן טיפול אמבולטורי בחולים עם תסחיף ריאתי.

 

מתוך כנס ה-ESC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<