חדשות

הנחיות חדשות בנוגע לתמיכה נפשית באנשי צוות רפואי המתמודדים עם נטל מגפת הקורונה (Ann Intern Med)

11/09/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of Internal Medicine מציגים מומחים תוצאות סקירה חדשה שנועדה לסייע בהקלה על העומס הנפשי המוטל על אנשי צוות רפואי המצויים בקו החזית של הטיפול במגפת הקורונה.

 

החוקרים אספו הנחיות ונתונים ממגוון רחב של ארגונים רפואיים ואיגודים מקצועיים במטרה לפתח מסגרת תמיכה בבריאות הנפשית לאנשי צוות רפואי המטפלים בחולים עם COVID-19. הם מבהירים כי נדרשת תמיכה במספר ממדים, כולל תמיכה ברמה פרטנית, ארגונית וחברתית, אשר תכלול דגש על חוסן נפשי, הפחתת דחק, מודעות רגשית וגישות לטיפול עצמי.

 

הכותבים מסבירים כי מחקרים שבחנו מגפות קודמות הדגישו את המצוקה המוגברת בקרב אנשי צוות רפואי, גם שנים לאחר תום מגפה, וכי האתגרים הייחודיים משנית למגפת הקורונה גדולים מאלו שתועדו במגפות קודמות.

 

המומחים ממליצים להתייחס לצרכים הבסיסיים של הרופאים, דוגמת ארוחות ותחבורה, הכנת אזור בבית החולים המאפשר לאנשי הצוות הרפואי לנוח ולספק מגורים רופאים בהם יוכלו לשהות בבידוד מבני משפחתם, כמו גם ציוד מיגון אישי ומעונות לילדים.

 

לעתים קרובות, רופאים נדרשים לקחת על עצמם תפקידים מקצועיים חדשים במטרה לתת מענה לצרכים המתפתחים במהלך מגפה, דבר העלול להגדיל את העומס הנפשי המוטל עליהם. הכותבים ממליצים על הכשרה ממוקדת, הערכת כישורי רופאים לפני הצבה מחדש בתפקיד קליני חדש ותקשורת ברורה בנושא ההצבה מחדש.

 

הכרה מטעם מנהלי בית החולים ואנשי ממשל משפרת את המורל ותומכת ביכולת של רופאים להמשיך במתן טיפול רפואי.

 

המומחים מסבירים כי אנשי צוות רפואי מבודדים באופן ייחודי, בעיקר אלו עם ילדים, מאחר והורים רבים אינם רוצים שילדיהם יבואו במגע עם ילדי אנשי צוות רפואי. פגיעה מוראלית זו מצטרפת לקשיים עמם מתמודדים אנשי צוות רפואי הנדרשים להחליט אילו חולים יקבלו טיפול מציל חיים במקרה של משאבים מוגבלים וצורך להתמודד עם מצבים בהם צופים בחולים הגוססים לבדם, מבלי שבני משפחתם לצידם.

 

על המנהיגים לעודד את אנשי הצוות הרפואי לקבל תמיכה מהעמיתים והמנהלים שלהם ולזכות לגישה מהירה לעזרה מקצועית. יתרה מזאת, על המובילים לעקוב באופן פעיל אחר הבריאות הנפשית של הצוותים הרפואיים מאחר ואשמה ובושה לעיתים קרובות מונעות מאנשי הצוות לחשוף רגשות אודות הפגיעה במורל.

 

Ann Intern Med. Published online August 21, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<