חדשות

פרופ' גמזו בתדרוך השבועי: 40% מהמאומתים הם מהמגזר החרדי ושיעור הנדבקים מעל גיל 60 במגזר זה בעליה, אך הסגר כן אפקטיבי והמספרים ירדו

01/10/2020

מאת מערכת אי-מד

להלן תמלול דבריו של פרופ' רוני גמזו בתדריך השבועי לתקשורת שהעביר היום:

"כולנו מתמקדים בבתי החולים הכלליים - ושם נמצא הרבה מאוד מהפוקוס שלנו - אבל הייתי רוצה לשים פוקוס על בתי החולים הגריאטריים שבהם מטופלים 1,000 חולי קורונה. נגיע גם ל-1,400-1,300 מיטות. אלה חולים שעוברים הדבקה בתוך בתי החולים וגם מפונים לשם מבתי החולים הכלליים. המערך הגריאטרי תמיד נחבא אל הכלים אבל יש לו עוצמה אדירה עם צוותים מאוד מסורים. אני מודה מאוד למערכת הגריאטרית. נמשיך לתת להם הרבה מאוד כוח ומשאבים. 

ביקרתי במעבדה של איילקס באיירפורט סיטי. היא תקדים בשבועיים את הפתיחה שלה, ואחרי החגים תתחיל לבדוק כמה אלפי בדיקות קורונה ותגיע ל-10,000 בדיקות, ואחרי החג ל-15 אלף בדיקות - כך נגיע במהרה ל-80 ו-90 אלף בדיקות ביום. 

קמנו הבוקר עם 9,000 בדיקות מאומתות. זה לא הפתיע אותי כי אלה הדגימות של אחרי יום כיפור עם 70 אלף בדיקות - זה מסכם שישי, שבת ויום הכיפורים שבהם כל המערכת עבדה בצורה לא רגילה. יש לנו כאן כרגע ימים משוגעים. גם היום הקרוב יסתיים ברמה דומה של בדיקות ומאומתים. ואז נצטרך לקחת את כל כמות הבדיקות ולבדוק אם התחילה המגמה שאנחנו מצפים לה. כי אנחנו פחות או יותר שבועיים מתחילת הסגר הראשון ומצפים להתחלת הפחתת התחלואה אחרי שיא של תחילת סגר. 

 

היו לנו חדשות לא טובות - 40% אחוז מסך המאומתים בחברה החרדית. עלייה בכמות ושיעור של חולים מעל גיל 60 בחברה החרדית. אבקר היום באחד היישובים החרדיים כדי לבחון מקרוב את המורכבות הקיימת שם, כדי לעשות מה שניתן כדי לחזק אותם ולתת להם את ההבנה שאנחנו בתחלואה מאוד גבוהה שעלולה לגרום לחולים קשים.

הסגר - ברור לכולם שב-10 בספטמבר הקבינט החליט ללכת לסגר שיצא לפועל ב-18 בספטמבר ויומיים לפני כן במערכת החינוך. הסגר היה נדרש. המספרים עלו בצורה מהירה ומשמעותית מ-1,500 ל-4,000 ובתחילת הסגר הגענו ל-7,000. כולכם יודעים שלא רציתי את הסגר אבל ברגע שנחצה ה-R (מקדם קצב ההדבקה) ובתי החולים הרימו דגל - לא עצרתי לרגע וביקשתי ריסון הדוק.

הסגר עבר שני שלבים ועולה שאלה אם הסגר אפקטיבי: כן, אנחנו רואים בבירור פחות תנועה ומגעים ובמקומות שהיו התקהלויות - הנתונים ירדו. האם יכולים להגיע לרמת הירידה של עוצר פסח? לא, אבל ההבדלים לא כאלה גדולים. אני מבקש שנשמור על זה, עם כל הענפים שכן פתחנו כדי לשחרר כלכלה וחופש, כל ההתחשבות שעשינו בפרט לעומת הסגר של מארס-אפריל".

 

בתום התדרוך ענה גמזו לשאלות כתבים:

 

מה עמדתך בנוגע לאורך הסגר?

"תנו לי לנשום ולראות נתונים. כל אמירה על אורך הסגר בלי נתונים והסתכלות על ה-R לא תהיה ודאית. אני רוצה לחכות עוד קצת, למדוד את ה-R, למדוד התחלת ירידה. שבוע הבא הוא גורלי ואז נוכל לתת נתונים".

האם אתה שוקל להחזיר לימודים לישיבות?

"לימודים הם לימודים. כולם מתקהלים באזור סגור ולא משנה אם זה ישיבה או כיתה י"א. ההחלטה תצטרך להתקבל עם כל הגורמים המעורבים תוך הסבר ורגישות - לכולם חשובים בתי ספר וישיבות. הדברים צריכים להתקבל עם קריטריונים אחידים. אני מתחייב על אחידות במדינת ישראל".

האם אתה שוקל להישאר או שתחזור לאיכילוב?

"אחד הדברים הטובים בתפקיד זה לעבוד עם יולי אדלשטיין. חריצות, נאמנות, יושר, מנהיגות ואמירת אמת. ולכן אם השר יבקש אני אשקול את זה. אבל אני רוצה לעמוד באמירה שלי לחזור לאיכילוב בנובמבר.

באשר לשאלות הנוגעות להעדר האכיפה ענה גמזו

"לגבי היעדר אכיפה - אין ספק שהפרות המוניות מקטינות את האפקטיביות של הסגר וגורמות לקושי רב במדינת ישראל. כל מי שחושב שנסיים את החגים ונסיים את הסגר ואפשר לעשות חתונות בגליל - אז לא. זה לא הזמן לסכן את כולנו. לגבי אכיפה - הייתי רוצה שתהיה יותר משמעת של הגבאים בבתי הכנסת. כל מערכות הלימוד ומוסדות הלימוד צריכים לעמוד בהוראות, וכל חריגה מזה יכולה לסכן אותנו בתחלואה הולכת וגדלה.

 

באשר להגבלות ללא הצדקה אפידמיולוגית:

"לגבי איסור הטיסות ויציאה לטבע ולים - חלק מהצעדים שאתה מקבל בתנאי סגר כלליים זה הקטנת התנועה והאפשרות להתקהלות - לאו דווקא עם הצדקה אפידמיולוגית. לפעמים יש הצדקה שמסתכלת על הגדרה אחת אחידה גם בשביל ליצור אחידות וגם בשביל ליצור נראות ואכיפה ראויה. בחלק מהמצבים לא רק אפידמיולוגיה קובעת, אלא הסתכלות על הגדרה רחבה.

האם יש ירידה ברגישות הבדיקות בישראל ?

"אין שום ירידה ברגישות הבדיקות בישראל - שיעור החיוביים הגבוה נובע מעלייה בתחלואה ומצב שבו כמות הבדיקות היא יותר מהרצון של אנשים ללכת להיבדק ואז סימפטומטים מקבלים תור קדימה. כדי שאנשים יהיו בטוחים אני ממשיך כל הזמן להיות בקשר עם מנהלי המעבדות ועם מנהלת המעבדות הראשית של משרד הבריאות ומוודא שאין שינוי ברגישות הבדיקות".

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<