חדשות

ניתוח בריאטרי מלווה בסיכון מופחת לדיסקציה של אבי העורקים (J Am Coll Surg)

16/10/2020

 

בחולים לאחר ניתוח בריאטרי נרשמה ירידה בסיכון לדיסקציה של אבי העורקים, בהשוואה למבוגרים אחרים הסובלים מהשמנה, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס ה-American Congress of Surgeons ופורסמו במקביל בכתב העת Journal of the American College of Surgeons.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מאחר וניתוח בריאטרי מלווה בנסיגה של מחלות על-רקע השמנה, דוגמת יתר לחץ דם, הם שיערו כי ירידה במשקל בעקבות התערבות ניתוחית עשויה לספק הגנה מפני מחלות של אבי העורקים. מטרת המחקר הייתה לבחון את ההשפעה של ניתוח בריאטרי על דיסקציה של אבי העורקים.

 

החוקרים השלימו ניתוח חתך שהתבסס על נתונים ממאגר National Inpatient Sample בין 2010 עד 2015. קבוצת הטיפול כללה חולים לאחר ניתוח בריאטרי וקבוצת הביקורת כללה משתתפים עם השמנה (מדד מסת גוף של 35 ק"ג למטר בריבוע ומעלה) ללא היסטוריה של ניתוח בריאטרי.

 

מדגם המחקר כלל למעלה מ-2.3 מיליון משתתפים, מהם 296,041 משתתפים לאחר ניתוח בריאטרי ומעט למעלה מ-2 מיליון ביקורות. הגיל הממוצע של המשתתפים בקבוצת הביקורת עמד על 54.4 שנים ובאלו לאחר ניתוח בריאטרי הגיל הממוצע עמד על 51.9 שנים.

 

בקבוצת הביקורת, 1,411 משתתפים (0.07%) אובחנו עם דיסקציה של אבי העורקים, לעומת 94 חולים (0.032%) בקבוצת המשתתפים לאחר ניתוח בריאטרי (p<0.0001). לאחר תקנון למשתנים דוגמת גיל ויתר לחץ דם, בקרב משתתפים עם השמנה שלא השלימו ניתוח בריאטרי תועד סיכון גבוה משמעותית לדיסקציה של אבי העורקים, בהשוואה למטופלים לאחר ניתוח בריאטרי (יחס סיכויים של 1.8, p<0.0001).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי ניתוח בריאטרי מספק הגנה מפני דיסקציה של אבי העורקים ויש לשקול התערבות זו במטופלים עם השמנה וגורמי סיכון למחלה זו של אבי העורקים.

 

J Am Coll Surg. Published online October 1, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<