חדשות

עדויות חדשות תומכות בטיפול תרומבוליטי לטיפול בחולים עם אירוע מוחי שמועד הופעתו אינו ידוע (Lancet)

10/11/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת The Lancet עולות עדויות התומכות בטיפול תרומבוליטי בחולים נבחרים עם אירוע מוחי שמועד הופעתו אינו ידוע.

 

מטה האנליזה כללה נתונים מארבעה מחקרים קליניים, אשר כללו בסך הכול 443 חולים עם אירוע מוחי שמועד הופעתו לא היה ידוע. המחקרים WAKE-UP, EXTEND, THAWS ו-ECASS-4 כללו השוואה בין מתן תוך-ורידי של Alteplase אל מול טיפול סטנדרטי או פלסבו במבוגרים. בדיקת MRI או CT שימשה לשינוי חולים עם רקמת מוח ברת הצלה. המשתתפים חולקו באקראי לקבלת טיפול תוך-ורידי ב-Alteplase או פלסבו/טיפול סטנדרטי.

 

מהנתונים עלה כי מתן תוך-ורידי של Alteplase הוביל לתוצאות תפקודיות טובות יותר, כפי שנקבע לפי מדד mRS (Modified Rankin Scale), לאחר 90 ימים. מדד MRS של 0-1 נקודות לאחר 90 ימים תועד ב-47% מהחולים בקבוצת ההתערבות, בהשוואה ל-39% מאלו בקבוצת הביקורת (יחס סיכויים של 1.49, p=0.011).

 

למרות שזוהה סיכון מוגבר לדימום תוך-גולגולתי תסמיני (11 חולים לעומת 2 חולים; יחס סיכויים מתוקן של 5.58, p=0.024) ושיעור מקרי התמותה היה גבוה יותר בחולים בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הפלסבו (6% לעומת 3%; יחס סיכויים של 2.06, p=0.040), שיעור מקרי מוגבלות חמורה או תמותה היה נמוך יותר (21% לעומת 25%, בהתאמה, יחס סיכויים מתוקן של 0.76, p=0.15).

 

החוקרים מסבירים כי העליה הקלה בתמותה שתועדה במחקר הנוכחי עולה בקנה אחד עם ממצאי מחקרים קודמים וככל הנראה נובעת בחלקה מסיכון מוגבר לדימום תוך-גולגולתי תסמיני, אשר תועד בכל המחקרים להערכת טיפול תרומבוליטי. עם זאת, סך מאזן סיכון-תועלת נטה לטובת טיפול תוך-ורידי ב-Alteplase.

 

ממצאי הסקירה הנוכחית מפריכים ספקות שעלו מכך שבעבר, מחקר יחיד (WAKE-UP) הדגים תועלת לטיפול תוך-ורידי ב-Alteplase בחולים עם אירוע מוחי שמועד הופעתו לא היה ידוע. מטה האנליזה הנוכחית מספקת עדויות באיכות טובה התומכות בטיפול זה.

 

החוקרים מאמינים כי הנתונים החדשים צריכים להוביל לעדכון ההמלצות בקווים המנחים לטיפול בחולים אלו.

 

Lancet. Published online November 8, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<