חדשות

שיא בהיקף החולים הקשים (למעלה מ-1000) וההדבקה (כמעט 10,000) על אף הידוק הסגר וכ-1.85 מיליון מתחסנים עד כה

12/01/2021

מאת מערכת אי-מד

על אף הסגר ההדוק והעובדה שכבר 1.85 מיליון ישראלים התחסנו, עם כיסוי גבוה (כ-80%) של אוכלוסיות הסיכון המספרים, הן של הנדבקים החדשים, והן של החולים הקשים, ממשיכים לעלות.  הדיווח בלוח הבקרה של משרד הבריאות ושל אגף המודיעין אינם מציגים עדיין נתון מאוד חשוב: כמה מהנדבקים החדשים, ויותר חשוב מכך, כמה מהחולים הקשים החדשים הם כאלה שכבר חוסנו ?  נקווה שנקבל על כך תשובה בקרוב (השאלה הזו הופנתה לד"ר שרון אלרועי פרייס שתקיים היום בערב תדריך לתקשורת) .

להלן הנתונים המרכזיים מתוך אגף המודיעין :

 

וכפי שניתן לראות כאן, העלייה במספר החולים הקשים, והחולים הקשים החדשים, נמשכת ותואמת גם את הצפי על בסיס מאומתים מעל גיל 60 בשבוע הקודם, כלומר, לא רואים עדיין את אפקט החיסון, אלא אם כן יתברר שאין כמעט מחוסנים בקבוצת החולים הקשים החדשים

 

גם כאשר בוחנים את התפלגות הגיל של החולים הקשים החדשים ניתן לראות שמרביתם הם בקבוצות הגיל של מעל 60 (עד חודש דצמבר, עדיין לא מוצג הנתון של ינואר 2021) .

 

מחברי דו"ח אגף המודיעין מסכמים כך :

שיא בהיקף התחלואה הקשה ובמספר המאומתים היומי - יותר מאלף  מאושפזים במצב קשה במחלקות הקורונה בבתיה"ח, מספר המתקרב לשיא מאז תחילת המגיפה בישראל; מספר המאומתים החדשים (קרוב ל-10 אלף (הגיע לשיא מאז פרוץ המגיפה ושיעור החיוביים הממוצע קרוב ל-7% ברמה הארצית.

זן הנגיף המוטנטי הבריטי - הזן החדש, שהנו מדבק בהרבה ביחס לזנים קודמים בכל קבוצות הגיל, בכלל זאת - גם בקרב ילדים, אחראי למגמת העלייה החריפה בתחלואה ובתמותה בבריטניה. מוערך כי הוא נוכח באוכלוסייה בישראל בהיקף גבוה (כנראה עשרות אחוזים) כמו גם בארצות אחרות באירופה וכי הוא משפיע כבר עתה על היקף התחלואה וצפוי להרחיב את השפעתו. תפוצתו ורמת המידבקות המוגברת מחייבות הקפדה יתרה על ההנחיות.

זן הנגיף המוטנטי הדרום אפריקאי - בימים האחרונים זוהו בוודאות לראשונה מקרי הדבקה מזן זה בישראל, אשר מוערך כי בדומה לזן הבריטי, גם הוא מדבק יותר מהזנים הקודמים. במחקר ראשוני מאוד הציג זן זה עמידות מסוימת לנוגדני מחלימים, אך נדרש מחקר נוסף לקביעת מידת עמידותו מול חיסון. על כן, עד אשר תבורר מידת הסיכון הנשקפת מזן זה, אנו ממליצים לנקוט צעדי מנע חריפים על מנת למנוע את התפשטותו (קטיעת שרשראות הדבקה שכבר החלו ומניעת כניסה נוספת שלו לישראל).

לתת כתף - ישראל ממשיכה להוביל בעולם במספר החיסונים לנפש, השלימה כבר קרוב ל-2 מיליון מנות חיסון (קרוב ל-100 אלף חיסונים ליום בממוצע שבועי, כאשר השבוע החלו חיסוני המנה השניה). השלמת חיסון האוכלוסייה המבוגרת (בני 60 ומעלה, % 73 מתוכם חוסנו עד כה) תשפיע יותר מכל על הורדת היקף התחלואה הקשה והתמותה בטווח הקצר, לצד מודעות ציבורית, תמיכה באוכלוסייה המבוגרת וסיוע פעיל להשלמת חיסונה. בטווח הארוך יותר, גם לאחר חיסון בני ה-60 ומעלה יוותר סיכון לתחלואה קשה באוכלוסיה, עד להתחסנות רחבת היקף.

בעולם - מדינות רבות, בעיקר באירופה, מיישמות מדיניות סגרים בניסיון להאט את קצב התפשטות המגיפה בשטחן. עד כה, התחסנו יותר מ-12 מיליון איש בחיסונים מערביים, רובם המכריע בארה"ב, בישראל ובאנגליה.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<