חדשות

מרקר בנוזל השדרה הצליח לחזות סיכון לפרקינסון שנים לפני הופעת המחלה (Lancet Neurology)

07/03/2021

מחקר שפורסם ב-Lancet Neurology הציג דרך חדשנית לגילוי מוקדם אפשרי של מחלת הפרקינסון ושל דמנציה של גופיפי לואי, שנים לפני הופעת המחלה. Real-time quaking-induced conversion (RT-QuIC), בדיקה המזהה נוכחות של חלבון עם קיפול לא תקין, הצליחה לזהות אלפא-סינוקליין בנוזל השדרה (CSF) בחולים עם הפרעה התנהגותית בשינה בשלב ה-REM (Isolated REM sleep behavior disorder, IRBD) שנים לפני הופעת התסמינים הקליניים של מחלת הפרקינסון או של דמנציה עם גופיפי לואי.

IRBD עשויה להיות חלק מהשלב הראשוני של מחלת הפרקינסון ושל דמנציה עם גופיפי לואי. במחקר זה העריכו החוקרים דגימות CSF שהתקבלו מ-52 מטופלים עם IRBD ו-40 מקרי ביקורת תואמים ללא מחלות נוירולוגיות ברקע.

במהלך תקופת המעקב, 32 חולים (62%) אובחנו כחולי פרקינסון או כבעלי דמנציה עם גופיפי לואי, כ-3.4 שנים לאחר הניקור המותני, מתוכם 31 (97%) היו אלו החיוביים לאלפא-סינוקליין בתחילת המחקר. מתוך אוכלוסייה זו, 16 אנשים פיתחו פרקינסון (מתוכם 15 היו חיוביים לאלפא-סינוקליין), ו-16 פיתחו דמנציה עם גופיפי לואי (כולם היו חיוביים לאלפא-סינוקליין).

בדיקת ה-RT-QuIC הייתה חיובית ל-47 (90%) מתוך 52 מהמקרים ול-4 (10%) מתוך 40 מקרי הביקורת. הבדיקה הראתה רגישות של 90.4% (רווח בר סמך של 95% - 79.4-95.8) וספציפיות של 90.0% (רווח בר סמך של 95% - 76.9-96.0).

"תוצאה זו מדגימה בבירור את הפוטנציאל בשיטת RT-QuIC לאיתור אלפא-סינוקליאנופתיות, כמו מחלת פרקינסון ודמנציה עם גופיפי לואי, בשלב מוקדם יותר מהביטוי הקליני האופייני", אמרה ד"ר אינגה זר מאוניברסיטת Georg-August שבגטינגן, גרמניה, מחברת מאמר העורך שליווה את המחקר.

"עם זאת, יש לבחון את משמעות הבדיקה גם במחקרי אורך. בנוסף, המחקר הראה ארבע תוצאות חיוביות ב-40 מקרי ביקורת בריאים וב-16 חולים עם IRBD שלא הראו תסמינים קליניים בסוף המחקר שהעידו על אלפא-סינוקליאופתיה. ההסתברות שלחלק מהמשתתפים יש אלפא-סינוקליאופתיה תת קלינית שלא התפתחה למחלת פרקינסון או דמנציה עם גופיפי לואי בתקופת התצפית, דורשת מחקר נוסף".

לכתבה ב-MedpageToday

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<