חדשות

שימוש בקנאביס לטיפול במיגרנה מלווה בסיכון מוגבר לכאב ראש חוזר (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAN)

11/03/2021

 

בחולים עם מיגרנה כרונית המטופלים בקנאביס להקלה על כאבי ראש, ייתכן סיכון מוגבר לכאב ראש על-רקע שימוש-יתר בטיפול תרופתי, כך עולה מנתונים מוקדמים שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Neurology. עם זאת, החוקרים מציינים כי טיב הקשר אינו מובן לחלוטין.

 

ממחקרים קודמים עולה כי היקף שימוש-יתר בטיפול תרופתי באוכלוסיה הכללית עומד על 1-3% ונע סביב שליש מהחולים, בעיקר אלו עם מיגרנה כרונית, הפונים למרכזי טיפול שלישוני.

 

כעת בחנו החוקרים את הרשומות של 368 מבוגרים עם מיגרנה כרונית (15 ימי מיגרנה בחודש, או יותר) במשך לפחות שנה אחת, כולל 150 חולים שטופלו בקנאביס. שימוש-יתר בטיפול תרופתי תועד ב-212 מהמשתתפים במחקר.

 

מהנתונים עלה כי בקרב אלו שטופלו בקנאביס תועד סיכון גבוה כמעט פי שש לכאב ראש על-רקע טיפול-יתר, בהשוואה לאלו שלא טופלו בקנאביס (יחס סיכויים של 5.99, p<0.001). החוקרים זיהו קשר דו-כיווני בין שימוש פעיל בקנאביס, שימוש באופיואידים וכאב ראש על-רקע טיפול-יתר.

 

המומחים מסבירים כי בשלב זה ההמלצות למטופלים הן מוגבלות, מאחר ודרושים מחקרים נוספים בנושא. במידה והוחלט על טיפול בקנאביס, יש לדווח על-כך לרופא המטפל ולהימנע מטיפול בתרופות בעלות אינטראקציה בין-תרופתית עם קנאביס. יש להקפיד על מילוי יומן כאבי ראש על-מנת להבטיח כי תדירות התקפי מיגרנה וכאבי ראש אינה מצויה במגמת עליה.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAN

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<