חדשות

האם להפחתה אינטנסיבית של לחץ הדם השפעה על סמני דמנציה? (JAMA Neurol)

16/03/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Neurology עולה כי הפחתה אינטנסיבית של לחץ הדם בחולים מבוגרים עם יתר לחץ דם אינה מפחיתה משמעותית את הסיכון להופעת סמנים אשר נקשרו עם ליקוי קוגניטיבי קל או מחלת אלצהיימר ועשויה אף להביא לסיכון מוגבר.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין איזון אינטנסיבי של לחץ הדם ובין סמנים מוחיים הקשורים במחלת אלצהיימר.  לצורך כך, הם השלימו תת-מחקר של מחקר SPRINT, מחקר אקראי רב-מרכזי להערכת היעילות של שתי גישות שונות לאיזון לחץ דם. המשתתפים חולקו לאיזון לחץ הדם ליעד של לחץ דם סיסטולי של מתחת ל-120 מ"מ כספית (טיפול אינטנסיבי, 356 חולים) או ליעד של מתחת ל-140 מ"ג/ד"ל (איזון סטנדרטי, 317 חולים).

 

התוצאים העיקריים כללו את השינויים בנפח ההיפוקמפוס, מדדי אטרופיה אזורית של מחלת אלצהיימר, זרימת דם באזור האחורי של הסינגולייט ומדד FA (Fractional Anisotropy) הממוצע באזור הסינגולום.

 

מדגם המחקר כלל 673 חולים שהשלימו בדיקת MRI בתחילת המחקר (גיל ממוצע של 67.3 שנים, 40.3% נשים), מהם 454 השלימו בדיקת MRI במהלך המעקב לאורך חציון של קרוב ל-4 שנים לאחר ההקצאה האקראית.

 

בקבוצת הטיפול לאיזון אינטנסיבי של לחץ הדם, נפח ההיפוקמפוס הממוצע ירד מ-7.45 סמ"ר ל-7.39 סמ"ר, זאת בהשוואה לירידה מ-7.48 סמ"ר ל-7.46 סמ"ר בקבוצת האיזון הסטנדרטי של לחץ הדם (p=0.03). לא תועדו הבדלים משמעותיים בין הזרועות באשר למדדי אטרופיה אזורית, זרימת דם מוחית או מדד FA הממוצע.

 

החוקרים כותבים כי איזון אינטנסיבי של לחץ הדם לווה בירידה גדולה יותר בנפח ההיפוקמפוס, בהשוואה לטיפול סטנדרטי, זאת בדומה לנתונים קודמים שקשרו בין טיפול אינטנסיבי לאיזון לחץ הדם ובין ירידה גדולה יותר בנפח המוח כולו. עם זאת, טיפול אינטנסיבי לאיזון לחץ הדם לא לווה בשינויים בסמנים הדמייתיים אחרים של מחלת אלצהיימר, בהשוואה לטיפול סטנדרטי.

 

JAMA Neurol. Published online March 8, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<