חדשות

לא מה שחשבתם: לרגל יום כאב הראש המקבצי הבינלאומי, באופן מפתיע: הסובלים העיקריים הם גברים!

22/03/2021

הודעת מרכז רפואי מאיר

אמש  חל יום כאב הראש המקבצי הבינלאומי. לדברי ד"ר נירית לב, מנהלת המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית, יום זה נועד להעלות מודעות לתופעת כאבי ראש עזים במיוחד התוקפים אחד ל-1000 איש והיא שכיחה יותר בקרב גברים בכל הגילאים אך בעיקר נפוצה במבוגרים צעירים בגילאי 20-40. כאבי ראש אלה הם כה עזים עד שהם גורמים לאדם להיכנס לאי שקט נוראי ועל כן מכונים גם "כאבי ראש התאבדותיים" suicidal headaches.

כאב ראש מקבצי מכונה כך מכיוון שהוא מתאפיין בהתקפי כאבי ראש עזים ביותר החוזרים פעמים רבות מדי יום ברציפות במשך תקופה של מספר שבועות. התסמינים השכיחים הם הופעת כאבי הראש המתמקדים סביב עין אחת ומלווים בכאב עוצמתי ביותר עם הפעלת המערכת האוטונומית- אודם וצמצום של העין, דמעת מאותה העין ונזלת מהנחיר באותו הצד. הכאבים תוקפים בתחילה בעיקר בלילה ובהמשך הם מתפשטים גם ליום. ההתקפים של כאב הראש נמשכים בין רבע שעה לשלוש שעות.

"לכאבי ראש אלו ישנם טיפולים יעילים. כיום ישנם חידושים והתפתחויות טיפוליות חדשות בתחום". משתפת ד"ר לב, "הדבר החשוב ביותר הוא העלאת המודעות לתופעה כדי שהיא תגיע לאבחון מהיר על ידי נוירולוג המתמחה בכאבי ראש על מנת שהמטופל הסובל יזכה למענה ולטיפול מתאים".

ד"ר לב משתפת כי במרכז הרפואי מאיר פועלת מרפאת כאבי ראש, בה ניתנים טיפולים תרופתיים ובעת הצורך טיפולים פולשניים כגון טיפולים בבוטוקס, חסמים עצביים, או טיפולים בזריקות תת עוריות. במקרים מסוימים ניתנים טיפולים בחמצן שלעיתים מסייעים בהקלה מהירה של הכאב.  בהתאם לצורך ולמצבם של המטופלים לעיתים אף מאשפזים חולים עם כאב ראש מקבצי על מנת לסייע בהתמודדות עם הכאב ולתת טיפולים שאין אפשרות לקבל בבית המטופל.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<