חדשות

ע''פ מחקר של מכבי יעילות החיסון במניעת הדבקה א-סימפטומטית בקורונה מגיע לכ-91% (הארץ)

23/03/2021

מאת מערכת אי-מד

ע"פ מחקר שנערך במכבי בשיתוף הטכניון המדווח היום ב"הארץ" החיסון של פייזר (שבועיים לאחר המנה השנייה) מפחית הידבקות בקורונה (גם אסימפטומטית) ב-91% . כזכור, מחקר קודם מצא שהחיסון מפחית הסיכון לתחלואה תסמינית ב-99% .

במחקר נמצא שיעילות החיסון נפגעת מעט בקרב קבוצות סיכון כמו מבוגרים, חולי סוכרת, והסובלים ממחלות לב וריאה.

במסגרת המחקר בוצע ניתוח של כ-1.8 מיליון מבוטחי מכבי, בגילאים 16-90 לתקופה שבין 1/12/20-25/2/21. המחקר הצליב מידע של פרמטרים אישיים רבים תוך שימוש כלים חישוביים וסטטיסטיים ביו-אינפורמטיביים, שאיפשרו לחוקרים לנתח השפעות גורמים שונים על יעילות החיסון.   

כאמור נמצא שיעילות החיסון מגיע לשיא רק לאחר שבועיים ממתן החיסון השני, ונתון זה תואם גם את ממצאי המחקר שערכה מאוחדת, ושבעקבותיו המליצה להעניק את התו הירוק רק לאחר שבועיים (ולא שבוע) ממועד החיסון השני.

עוד נמצא במחקר זה שלאחר 12 ימים ממועד מנת החיסון הראשונה הושגה יעילות של כ-50% במניעת הדבקה בקורונה.

החוקרים מדווחים כי אין הבדל ביעילות החיסון בין גברים ונשים, אך נמצא שבקרב מבוגרים מעל 80 הוא מעט פחות יעיל בהשוואה לגיל 16-80. כמו כן גם מחלות כרוניות כמו סוכרת, יל''ד, COPD היו קשורות ליעילות נמוכה יותר של החיסון. כך למשל, בקרב חולי סכרת מסוג 2, יעילות החיסון קטנה יותר : 87.7% לעומת 91.2% באוכלוסייה הכללית.  

אחת התופעות המעניינות שנמצאו במחקר היא עלייה בתחלואה בקרב מתחסנים במהלך הימים שלאחר קבלת מנת החיסון הראשונה, תופעה המוסברת בתחושת ההגנה שאנשים חשו לאחר קבלת המנה הראשונה ובהתנהגות מוגנת פחות. 

לדיווח ב"הארץ"

הערת המערכת: לאור ממצאים אלה שמחזקים את הידוע ממחקרים קודמים על כך שהחיסון מונע בצורה מאוד יעילה לא רק תחלואה אלא גם הדבקה אסימפטומטית, ולכן גם את האפשרות שמחוסן ידביק אנשים אחרים (מחוסנים או לא מחוסנים) נראה שיש מקום לשקול את כללי ההתנהגות הנדרשים במקומות תחת תו ירוק, ולבחון הקלה בצורך בעטיית מסיכות ושמירת ריחוק חברתי במקומות אלה.

מנגד, ועל אף המשך המגמה של ירידה בהדבקה ותחלואה,  חשוב כמובן שמהערכת תישאר ערנית ודרוכה למקרה של הופעת ווריאנט עמיד לחיסון ו/או לירידה מוקדמת מהצפוי באפקטיביות החיסון. נתון יומי שיציג את מס' המאומתים החדשים והחולים הקשים לאחר 2 מנות חיסון הוא לכן מדד חשוב מאוד למעקב. בתשובות לשאלתנו בתדריכים שערכו לאחרונה פרופ' אש וד"ר אלרועי נאמר שמדד זה יתווסף לדיווח היומי של לוח הבקרה ותמ"צ היומית של מגן ישראל. זה עדיין לא קרה...

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<