חדשות

כלי חדש עשוי לסייע בהערכה מקיפה של אנהדוניה בבני נוער (מתוך כנס מטעם ה-ADAA)

23/03/2021

 

כלי חדש מסייע בהערכה מדויקת של שלושה סוגי אנהדוניה במתבגרים, כך מדווחים חוקרים במהלך כנס מטעם ה-Anxiety and Depression Association of America.

 

האמצעים הזמינים כיום להערכת אנהדוניה בבני נוער הם מוגבלים ולאור העליה הניכרת בשיעורי דיכאון בצעירים, החוקרים סברו כי חשוב לפתח כלי מהימן להערכת אנהדוניה, או חוסר עניין והנאה מפעילויות שונות, המהווה לעיתים קרובות סימן ראשון לדיכאון בבני נוער.

 

לפיתוח כלי MAAS (Multidimensional Adolescent Anhedonia Scale) הכולל 24 שאלות המיועדות לצעירים בגילאי 16-20 שנים, החוקרים בחנו את הספרות הרפואית אודות אנהדוניה ומתבגרים ובחנו את המודל ב-585 מתבגרים מבוגרים יותר.

 

במקרים של Anticipatory Anhedonia, החולים אינם מצליחים לצפות כי פעילות מסוים תוביל להנאה. בשאלון נכללת שאלה המבקשת מהנשאלים לדווח עד כמה הם מסכימים עם הצהרה כי בעבר נהגו לצפות לעתיד, אך כעת זה לא המצב.

 

ההגדרה של Consummatory Anhedonia מתייחסת להנאה  נוכחית מפעילויות. המשתתפים ביקשו לדרג הצהרה לפיה הם אינם נרגשים מדברים כפי שהיו בעבר, או שאינם נהנים מדברים באותה רמה כפי שהיה בעבר.

 

חוסר יכולת לזכור אירועים מעוררי הנאה בעבר כפעילויות מהנות, או Recall Anhedonia, נבחנה באמצעות שאלה שנגעה לעמדת הנשאלים אודות טענה כי אין להם כלל זיכרונות שמחים מעברם.

 

בנוסף לשאלון MAAS, המשתתפים גם השלימו שאלונים נוספים ומהתוצאות עלה כי בקרב אלו עם מדדים גבוהים בשאלון MAAS תועדו מדדים בינוניים-עד-גבוהים במדדים אחרים המעידים על אנהדוניה.

 

בקרב משתתפים עם מדדי MAAS גבוהים תועדו רמות גבוהות של דיכאון ואפקט שלילי ורמות נמוכות של אפקט חיובי. לא תועד קשר בין מדדי MAAS ובין רמת האינטליגנציה או דרגת פעילות גופנית, עדות לכך שהכלי אינו משמש להערכת חוויות שאינן קשורות לאנהדוניה.

 

הכלי החדש מהווה מרכיב חשוב בהערכת אנהדוניה בבני נוער מבוגרים והחוקרים בוחנים כעת את הכלי הנ"ל באלו בגילאי 12-18 שנים, במטרה להבטיח כי הכלי מתאים לשימוש גם בבני נוער בגילאים צעירים יותר.

 

מתוך כנס מטעם ה-ADAA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<