חדשות

התועלת של גירוי עצב וגאלי עם שיקום אינטנסיבי לאחר אירוע מוחי (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAN)

30/04/2021

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Neurology עולות עדויות התומכות בשילוב גירוי עצב וגאלי (Vagus Nerve Stimulation, או VNS) עם שיקום אינטנסיבי במקרים של חולשה מתונה-עד-חמורה בזרוע חודשים ואף שנים לאחר אירוע מוחי, כאשר התוצאות טובות יותר עם משלב זה, בהשוואה לשיקום בלבד.

 

מחקר VNS-REHAB הינו מחקר אקראי ומבוקר שכלל 108 חולים עם חולשת גפה עליונה לאחר אירוע מוחי לפחות תשעה חודשים טרם הגיוס למחקר. 51 חולים נכללו בקבוצת גירוי עצב וגאלי ולאחר מכן שיקום במשך שישה שבועות במרכז רפואי ובהמשך שיקום בית במשך 90 ימים. בשיקום במרכז הרפואי, המטפל החל בפרצי גירוי עצב וגאלי במשך 6 שנים במהלך כל תנועה. בטיפולי הבית, ההתקן הופעל באמצעות מגנט.

 

לאחר 90 ימים, משתתפים בקבוצת טיפול דמה חצו לקבלת טיפול פעיל בגירוי עצב וגאלי למשך שישה שבועות ולאחר מכן 90 ימי תרגול ביתי. במהלך הכנס התמקדו החוקרים בקבוצה זו של חולים שחצו מזרוע טיפול דמה לזרוע טיפול פעיל.

 

ממצאי המחקר מעידים על הבדלי מובהק סטטיסטית בכלל תוצאי הסיום בכל נקודות הזמן, אשר נטו לטובת שיקום עם גירוי עצב וגאלי. התוצא העיקרי היה שיפור במדד FMA-UE (Fugl-Meyer Upper Extremity), כאשר בקבוצת הטיפול בגירוי עצב וגאלי תועדו שיעורי תגובה גבוהים יותר משמעותית. לדוגמא, ב-47% מהמשתתפים בקבוצה הפעילה דווח על שיפור של מעל 6 נקודות במדד זה, בהשוואה ל-27% מאלו בקבוצת טיפול דמה.

 

כאשר משתתפים בזרוע הדמה חצו לקבוצה הפעילה, השיפור בתפקוד הזרוע תאם לזה שתועד בקבוצת הטיפול במחקר הראשי. החוקרים מדווחים כי 20-35% מהחולים השיגו תגובה משמעותית קלינית לפי מדד Fugl-Meyer או לפי מבחן Wolf Motor Function Test.

 

בשלב הבא מתכננים החוקרים לנסות ולבחון אם ניתן לחזות אילו חולים יגיבו באופן הטוב ביותר והם מעוניינים לבחון את התועלת בחולים עם סוגים אחרים של אירועים מוחיים.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAN

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<