חדשות

האם זיהומי HCV קלים יותר בחולי המופיליה? (American Journal of Gastroenterology)

26/08/2007

ממחקר חדש, שפורסם ב-American Journal of Gastroenterology, עולה כי זיהום כרוני ב-HCV (Hepatitis C Virus) בחולי המופיליה אינו מוביל למחלה קשה, בהשוואה למצב בחולים ללא המופיליה.

לדברי ד"ר עאסי נימר, מבית החולים שיף בצפת, לזיהום HCV בחולי המופיליה מהלך שפיר יותר, בהשוואה לחולים ללא המופיליה, וייתכן כי הדבר נובע מגורמי קרישה או גורמים וסקולרים, המעורבים בפתוגנזה של שחמת הכבד.

 

למעשה, החוקרים מציינים כי מאחר ששחמת הכבד קשורה באירועים תרומבוטים של כלי דם תוך-כבדיים, לזיהומי HCV בחולי המופיליה מאפיינים שונים מאלו שבחולים אחרים.

 

במטרה לבחון את הסוגיה, החוקרים חקרו 12 ביופסיות כבד, שנאספו מחולי המופיליה, והשווה אותם עם 20 ביופסיות כבד מביקורות ללא-המופיליה.

 

מהתוצאות עולה כי רמות AST היו נמוכות יותר, באופן משמעותי, בחולי המופיליה ו-PTT (Partial Thromboplastin Time) היה ארוך משמעותית, בהשוואה לביקורות. מדדי פיברוזיס ופעילות היסטולוגית היו נמוכים יותר בחולי המופיליה.יתרה מזאת,באף אחת מהדגימות מחולי המופיליה לא נמצאה עדות למחלה מתקדמת עם Bridging Fibrosis או שחמת כבד, בהשוואה לשבעה מקרים כאלו בקבוצת הביקורת (30%).

 

בסה"כ, 6 חולי המופיליה (86%) נדבקו בגנוטיפ 1a או 1b של HCV, זאת בהשוואה לשמונה חולים מקבוצת הביקורת (46%). יתר החולים נדבקו בזנים 2b, 3a או 3b.

 

למרות ההבדל הגדול יותר בשכיחות זנים אלימים יותר (1a ו-1b) בחולי המופיליה, החוקרים מסכמים וכותבים כי התמונה ההיסטולוגית אינה קשה יותר, ומוסיפים כי במידה ומחקרים נוספים יאשרו את הממצאים, ייתכן שהטיפול ארוך הטווח בזיהום HCV כרוני יכלול טיפול בנוגדי-קרישה או נוגדי-טסיות.

 

 

Am J Gastroenterol 2007;102:1672-1676.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<