חדשות

דיאטת DASH מפחיתה את הסיכון למחלת לב כלילית ושבץ (מתוך הכנס השנתי של American Heart Association)

27/11/2007

 

מהערכת הנתונים ממחקר NHS (Nurses' Health Study), עולה כי היצמדות לדיאטת DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), מלווה בירידה בסיכון למחלת לב כלילית (CHD) ושבץ, בנשים בגיל העמידה, במעקב לאורך 24 שנים.

 

לדברי החוקרים, הם מצאו ירידה של 24% בשיעור אירועי CHD וירידה של 18% באירועי שבץ בנשים ששמרו באדיקות רבה יותר על ההמלצות התזונתיות של דיאטת DASH, המבוססת על דיאטה עתירת פירות, ירקות, קטניות, אגוזים, דגנים מלאים ומוצרי חלב דלי שומן, עם צריכה מעטה של מוצרי בשר אדום ובשר מעובד, משקאות ממותקים ונתרן.

 

המטרה העיקרית של המחקר היתה לפתח כלי להערכת ההיענות לדיאטת DASH, באמצעות נתוני התזונה המפורטים והתוצאות בטווח הארוך ממחקר NHS. החוקרים מצאו כי במשתתפים שנצמדו להוראות התזונתיות, חלה ירידה בסיכון למחלת לב כלילית ושבץ, בטווח הארוך.

 

מחקרים קודמים מצאו כי דיאטת DASH, בשילוב עם הגבלת נתרן, הביאה לירידה בלחץ הדם, וכיום דיאטה זו זוכה לתמיכת National Heart, Lung and Blood Institute, וכן תמיכת American Heart Association ו-US Department of Agriculture כדפוס אכילה בריא.

 

עם זאת, אעפ"י שהדיאטה מובילה לירידה במדדי לחץ הדם, עד כה לא הוכחה ההשפעה הקרדיווסקולרית וההשפעה על אירועי שבץ ומחלת לב כלילית.

 

לצרכיי המחקר, החוקרים פיתחו כלי לדירוג ההיצמדות להוראות דיאטת DASH בקרב 88,517 נשים, שלקחו חלק במחקר NHS, לפני פיתוח דיאטת DASH עצמה, אך סיפקו אינפורמציה בנוגע להרגלי התזונה שלהן חמש פעמים במהלך 22 שנות מעקב, החל משנת 1980. המדד התבסס על שמונה מרכיבים תזונתיים – פירות, ירקות, דגנים מלאים, אגוזים וקטניות, ומוצרי חלב דלי שומן, וסכמת דירוג הפוכה לצריכת בשר אדום ומעובד, משקאות ממותקים ונתרן.

 

המשתתפות במחקר היו בגילאי 34-59 שנים בתחילת המחקר, ללא מחלה קרדיווסקולרית או סוכרת . סה"כ תועדו 1867 מקרים של אוטם לבבי לא-פטאלי, 883 מקרי תמותה על-רקע מחלת לב כלילית ו-1977 אירועי שבץ.

 

לאחר תקנון לגיל, עישון וגורמי סיכון קרדיווסקולרים אחרים, חלה ירידה משמעותית בסיכון היחסי למחלת לב כלילית, בנשים שדורגו בחמישון העליון, עם ההיענות הטובה ביותר להמלצות דיאטת DASH, בהשוואה לאלו שדורגו בחמישון התחתון, וכך גם בסיכון לאירועים פטאליים ולא-פטאליים.

 

היתרון של דיאטת DASH היה גדול יותר בנשים עם יל"ד, בהשוואה לאלו ללא יל"ד.

 

בעתיד, החוקרים מקווים להשתמש בגישה זו, של דירוג ההיצמדות להוראות התזונתיות והערכת התוצאות הקרדיווסקולריות, עם דיאטות אחרות. לדוגמא, הם מציינים את מחקר OMNIHEART שמצא כי החלפת חלבונים ושומנים בלתי-רוויים בפחמימות, עשויה להביא לירידה בלחץ הדם ושיפור בפרופיל השומנים.

 

American Heart Association 2007 Scientific Sessions: Abstract 2369

 

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<