חדשות

בדיקות CT מרובות מעלות את הסיכון לחשיפה גבוהה לקרינה (N Engl J Med)

29/11/2007

במאמר סקירה טוענים מומחים מארה"ב כי העליה בשימוש בבדיקות CT במהלך השנים, הביאה לעליה בסיכון לחשיפה מוגברת לקרינה, שעשויה להוות בעיה משמעותית בבריאות הציבור. במאמר, המתפרסם בגליון 29 בנובמבר של New England Journal of Medicine, דנים המומחים במינוני הקרינה בבדיקות CT, ההשפעות הביולוגיות של מינוני קרינה מייננת נמוכה, והסיכונים בשימוש בבדיקות CT.

 

הכותבים מעלים את האפשרות לפיה בעבר היתה קיימת תת-הערכה או העדר התייחסות מספקת לסיכונים הקרצינוגניים בעקבות בדיקות CT . מדובר בסוגיה מדאיגה מאחר שאין הצדקה רפואית לבדיקות רבות המבוצעות בארה"ב.

 

על-פי המאמר, למעלה מ-62 מליון בדיקות CT מבוצעות כל שנה בארה"ב. להשוואה, כ-3 מליון סריקות בוצעו ב-1980. הכותבים מייחסים את השימוש הגובר בהתקדמות הטכנולוגית שהפכה את בדיקות CT לנוחות יותר למטופל ולרופא.

 

עליה זו בשימוש בבדיקות CT אחראית ברובה לעליה הכפולה כמעט בחשיפה הממוצעת לקרינה, שהופיעה באותה תקופה.

 

הכותבים מציינים כי בתחילה האמינו כי אין סכנה במינוני קרינה נמוכים של בדיקות CT. עם זאת, מעדויות משורדי הפצצה אטומית שנחשפו לרמות קרינה דומות, עולה כי בטווח הארוך, הן מתורגמות לסיכון מוגבר לממאירות.

 

ברמה האישית, הסיכון עשוי להיות קטן, אך ברמת האוכלוסייה ייתכן כי מדובר בבעיה משמעותית, לאור תכיפות השימוש בבדיקות CT. הכותבים מעריכים כי בעתיד, הקרנה על-רקע בדיקות CT עשויה להיות אחראית לעד 2% מכלל הממאירויות בארה"ב.

 

רופאים מזמינים בדיקות CT להגנה מפני תביעות מצד המטופלים, סוג של "רפואה מתגוננת".

 

N Engl J Med 2007;357:2277-2284. 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<