חדשות

האם רמות נמוכות של טסטוסטרון מצביעות על סיכון מוגבר לתמותה קרדיווסקולרית בגברים? (Circulation)

02/12/2007

 

ממחקר חדש, שפורסם ב-Circulation, עולה כי רמות גבוהות של טסטוסטרון אנדוגני בגברים קשורות בשיעורי תמותה ירודים מכלל הסיבות, סיבות קרדיווסקולרית וממאירות. החוקרים מציעים כי רמות טסטוסטרון עשויות לשמש סמן מנבא למטופלים בסיכון גבוה לתחלואה קרדיווסקולרית.

החוקרים מצאו קשר הפוך בין ריכוזי טסטוסטרון אנדוגני ובין תמותה על-רקע מחלה קרדיווסקולרית, ממאירות ומכלל הסיבות.

 

לדברי החוקרים, זהו המחקר הגדול ביותר שנערך בנושא רמות טסטוסטרון. הם אינם יודעים אם הקשר שנמצא בין רמות מוגברות של טסטוסטרון ובין ירידה בשיעורי תמותה הינו קשר סיבתי או רק סמן למשהו אחר, אך בלא קשר לכך, נראה כי רמות נמוכות של טסטוסטרון אכן מצביעות על קבוצה של מטופלים בסיכון מוגבר לתמותה קרדיווסקולרית, שעשויים להרוויח מטיפולים אגרסיביים יותר מבחינת איזון כולסטרול ולחץ הדם.

 

 

אין סיכון מוגבר לסרטן ערמונית

 

החוקרים מציינים כי מוקדם עדיין מכדי להמליץ על טיפול בתוספי טסטוסטרון, אך המחקר עשוי להקל על החששות שמנעו עריכת מחקרים בנושא התערבויות אלו. הם מסבירים כי היה חשש כי טסטוסטרון יביא לעליה בסיכון לסרטן ערמונית, אך במחקר לא נמצאה עליה בשיעור המקרים של סרטן ערמונית בגברים עם רמות גבוהות יותר של טסטוסטרון, בהשוואה לאלו עם רמות נמוכות יותר.

 

הם מוסיפים כי מחקרים בנושא העלאת רמות טסטוסטרון בגברים נתקלו בקשיים גם בשל התוצאות השליליות של טיפולי אסטרוגן בנשים. המחקרים התצפיתיים בנושא טיפול באסטרוגן בנשים היו מעודדים, אך מחקרים אקראיים ומבוקרים מצאו נזק בטיפול זה. תוצאות אלו הרתיעו אנשים מטיפול הורמונלי בגברים. אולם, המחקרים התצפיתיים בנשים היו בעיקר בתוספי אסטרוגן, עם הטיות רבות. מנגד, במחקר הנוכחי בגברים נבדקו רמות טסטוסטרון אנדוגני, עם פחות הטיות.

 

 

שיפור בפרופיל סיכון קרדיווסקולרי

 

במאמרם, החוקרים מציינים כי קיימת מחלוקת בנוגע לחשיבות טסטוסטרון לבריאות הגבר. מינונים גבוהים של טסטוסטרון אקסוגני או סטרואידים אנאבוליים אחרים נקשרו עם נזקים בריאותיים, כולל מוות לבבי פתאומי ומחלות כבד, אך היפוגונאדיזם בגברים משפיע גם הוא לרעה על הבריאות, והשימוש במינונים נמוכים של טסטוסטרון אקסוגני הופכים נפוצים יותר ויותר בשל האמונה כי לתוספים השפעות חיוביות. הם מוסיפים כי ריכוזים גבוהים של טסטוסטרון אקסוגני בגברים קשורים בפרופיל גורמי סיכון למחלה קרדיווסקולרית טוב יותר, כולל כמות HDL גבוהות יותר, ולחץ דם, טריגליצרידים ורמות סוכר נמוכים יותר. עם זאת, עד כה מחקרים תצפיתיים לא מצאו קשר משמעותי בין רמות טסטוסטרון אנדוגני ואירועי מחלה קרדיווסקולרית. בנוסף, ריכוזי טסטוסטרון אנדוגני גבוהים מהווים גורם סיכון לסרטן ערמונית, למרות ששוב, מחקרים תצפיתיים לא מצאו קשר עקבי.

 

לאור העובדה שמרבית המחקרים בנושא היו בעלי עוצמה נמוכה, החוקרים בחנו את הנתונים בנוגע לרמות טסטוסטרון מאוכלוסיות המשתתפים במחקר EPIC-Norfolk  (European Prospective Investigation into Cancer in Norfolk), שנערך בין 1993-2003. הם בחנו את הקשר הפרוספקטיבי בין רמות טסטוסטרון אנדוגני ובין התמותה מכלל הסיבות, תחלואה קרדיווסקולרית וממאירות. במחקר נכללו 11,606 גברים. מבין אלו ללא ממאירות או תחלואה קרדיווסקולרית בתחילת המחקר, 825 גברים שמתו בסופו של דבר, הושוו מול קבוצת ביקורת של 1489 גברים שנותרו בחיים, תואמים מבחינת גיל ותאריך ביקור ראשון. מבין 825 מקרי התמותה במחקר, 369 ייוחסו לתחלואה קרדיווסקולרית ו-304 לסרטן.

 

מהתוצאות עולה כי קיים קשר הפוך בין רמות טסטוסטרון אנדוגני בתחילת המחקר ובין תמותה מכלל הסיבות, תחלואה קרדיווסקולרית וסרטן.

 

בהשוואה לגברים עם רמות טסטוסטרון של 12.5 ננומול לליטר ומטה, גברים עם רמות טסטוסטרון של 19.6 ננומול לליטר, היו בסיכון נמוך ב-41% לתמותה בתוך עשר שנים. עבור כל עליה של 6 ננומול לליטר ברמות טסטוסטרון אנדוגני, הסיכון לתמותה ירד ב-14%.

 

החוקרים מוסיפים כי למרות שהם אינם יכולים לשלול גורמים אחרים המערפלים את התוצאות, ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם עדויות ממחקרים אפידמיולוגים ומחקרים קליניים, שמצאו כי רמות טסטוסטרון אנדוגני עשויות לשמש כסמן לבריאות טובה. הקשר בין טסטוסטרון ותמותה עשוי לספק תובנה והבנה טובה יותר של מנגנוני המחלה ומכאן האפשרות לטיפולים חדשים.

 

אולם, הם מזהירים כי יש לערוך מחקרים נוספים לאישור הממצאים, ומוסיפים כי התוצאות השליליות במחקרים בנוגע לטיפולי HRT בנשים מדגישים את חשיבות מחקרים עם מדדי סיום. באופן פרדוקסלי, למרות שגברים רבים כבר מקבלים טיפול בתוספי טסטוסטרון, החשש מפני סיכון מוגבר לסרטן הוא אחד הגורמים לכך שלא נערכו מחקרים בתחום זה. אולם, הנתונים מהמחקר הנוכחי עשויים לעודד מחקרים נוספים בנושא חשיבות טסטוסטרון בבריאות הגבר.

 

Circulation 2007

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<