חדשות

כושר גופני מביא לירידה בשיעורי התמותה גם בשמנים (JAMA)

06/12/2007

מחקר נוסף, שבחן את הקשר בין שמנים, כושר גופני ותוחלת חיים ארוכה יותר, מצא כי כושר גופני ירוד הינו פקטור מנבא בלתי-תלוי לתמותה מכלל הסיבות, גם לאחר תקנון להשמנה. במסגרת המחקר, מצאו החוקרים כי במשתתפים עם השמנת-יתר שהיו בכושר, הסיכון לתמותה היה נמוך יותר, בהשוואה למשתתפים בעלי משקל תקין, שלא נהגו לבצע פעילות גופנית.

 

לדברי החוקרים, ניתן להביא לירידה בשיעורי התמותה מכלל הסיבות במבוגרים, כולל בשמנים, ע"י עידוד פעילות גופנית קבועה, דוגמאת הליכה במשך 30 דקות ומעלה, ברוב ימות השבוע.

 

החוקרים עקבו אחר 2603 מבוגרים בגילאי 60 ומעלה, במשך תקופה ממוצעת של 12 שנים, במהלכה 450 מתו. שיעורי התמותה המתוקננים היו הנמוכים ביותר באלו עם מדדי BMI הנמוכים ביותר, היקף מותניים הקטן ביותר, או באלו עם הכושר הגופני הטוב ביותר, כאשר האחרון היה נכו גם במשתתפים עם השמנת-יתר קשה, שזכו לירידה בסיכון לתמותה במידה והיו בכושר גופני טוב יותר. כאשר שיקללו את הכושר הגופני עם היקף המותניים ולהיפך, החוקרים מצאו כי כושר גופני ניבא את הסיכון לתמותה, בלא קשר לעישון, בריאות בסיסית, מדדי BMI, היקף מותניים, או אחוז השומן בגוף, ואילו כאשר לקחו בחשבון את הכושר הגופני, אבד הקשר המשמעותי בין היקף מותניים ותמותה מוגברת.

 

החוקרים כותבים כי תוחלת החיים של משתתפים בעלי משקל תקין במחקר, היתה ארוכה יותר במידה והיו בעלי כושר גופני טוב. יתרה מזאת, בשמנים שהיו בכושר גופני טוב, לא חלה עליה בשיעורי התמותה.

 

בהתייחסות למחקר, נכתב כי הממצאים מצביעים על חשיבות הכושר הגופני, ולא רק הירידה במשקל. אין המשמעות כי יש להתעלם מהשמנת-יתר , אך הם שמים דגש על החשיבות הרבה בפעילות גופנית וכושר גופני, בין אם מדובר באנשים בעלי משקל תקין, עודף משקל או השמנת-יתר. ואכן, במחקר הנוכחי, רק מחצית מהמשתתפים עם השמנת-יתר בדרגה II היו בקטגוריה הנמוכה ביותר של כושר גופני.

 

מחקרים שמו דגש רב על הירידה במשקל ועל המשמעות האיומה של השמנת-יתר וכו', אך אסטרטגיה זו אינה יעילה במיוחד, למרות שנקטו בה בעשורים האחרונים. במקום זאת, החוקרים קוראים לשים כעת את הדגש על תזכורת למטופלים ללכת 30 דקות, לפחות, חמישה ימים בשבוע, לשמור על תזונה נכונה, ולנסות לא לעלות עוד במשקל.

 

JAMA. 2007;298:2507-2516

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<