חדשות

עליה בסיכון לגידולים של בלוטות הרוק בעקבות שימוש בטלפונים סלולאריים (Am J Epidemiol.)

09/12/2007

מחקר חדש, שפורסם בגיליון דצמבר של American Journal of Epidemiology, ביקש לבחון את הקשר בין שימוש בטלפונים סלולאריים ובין התפתחות גידולים של בלוטת הפרוטיד. החוקרים התבססו על שיטות המחקר הבינלאומי INTERPHONE , שנועד להעריך את תופעות הלוואי האפשריות של שימוש בטלפונים סלולאריים.

 

במחקר מישראל נכללו כל 460 החולים, בגיל 18 ומעלה, שאובחנו בישראל עם גידולים שפירים וממאירים בבלוטת הרוק בין השים 2001-2003. מתוכם, 402 גידולים שפירים של בלוטת הפרוטיד ו-58 גידולים ממאירים של בלוטת הפרוטיד. החולים הושוו לקבוצת ביקורת שכללה 1,266 משתתפים תואמים מישראל, ששימשו כקבוצת ביקורת.

 

כאשר החוקרים בחנו את כלל קבוצת המחקר, לא נמצא סיכון מוגבר לגידולי בלוטת הפרוטיד, בעקבות שימוש קבוע בטלפון סלולארי (OR=0.87,  p=0.3), או בכל אמצעי חשיפה אחר שנבדק במחקר.

 

עם זאת, כאשר בחנו קבוצות ספציפיות והגבילו את בחינת הנתונים לאלו שהשתמשו בטלפונים סלולאריים על-בסיס קבוע, או למצבי חשיפה מוגברת (כמו שימוש כבד באזורים כפריים), החוקרים מצאו עליה עקבית בשיעור הסיכונים.

בשימוש במכשיר הסלולארי באותו צד, יחס הסיכונים במשתתפים עם מספר השיחות המצטבר הגבוה ביותר וזמני השיחה גבוהים ביותר, ללא שימוש באמצעי-עזר לשימוש לא-ידני, עמדו על 1.58  (95% CI = 1.11-2.24) ו-1.49  (95% CI = 1.05-2.13), בהתאמה. הסיכון לשימוש בצד הנגדי היה חסר משמעות סטטיסטית.

כמו כן, החוקרים זיהו קשר מנה-תגובה עבור מדדים אלו, כאשר ככל שקבוצה זו דיברה יותר בטלפון - כך עלה אצלה הסיכון ללקות במחלה.

 

מתוצאות המחקר שכלל את מספר החולים הגדול ביותר עם גידולים שפירים של בלוטת הפרוטיד, עולה כי קיים קשר בין שימוש בטלפונים סלולאריים ובין גידולים של בלוטת הפרוטיד.

 

Am J Epidemiol. 2007 Dec 6

 

לידיעה ב-Pubmed

 

למאמר בנושא שפורסם בהארץ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<