חדשות

הוועדה לתכשירים רפואיים לשימוש בבני אדם המליצה על אישור טיסנטריק בשילוב אווסטין וכימותרפיה באירופה כטיפול קו ראשון בסרטן ריאה (הודעת רוש)

11/02/2019

הודעת רוש

 

ההמלצה ניתנה על בסיס מחקר פאזה III IMpower150 אשר הראה כי טיסנטריק (atezolizumab) בשילוב אווסטין (bevacizumab) וכימותרפיה (paclitaxel ו - carboplatin) סייע בהארכת חייהם של חולי סרטן ריאה מתקדם באופן מובהק בהשוואה לאווסטין בשילוב עם כימותרפיה.   

 

חברת רוש ( (Roche  מכריזה כי הוועדה לתכשירים רפואיים לשימוש בבני אדם (CHMP) של רשות התרופות האירופאית (EMA) המליצה על אישור טיסנטריק (Tecentriq) בשילוב אווסטין ((Avastin, פקליטקסל (paclitaxel) וקרבופלטין (carboplatin) לטיפול קו ראשון בחולים מבוגרים עם סרטן ריאה גרורתי מסוג תאים שאינם קטנים (NSCLC) לא קשקשי . בחולי NSCLC בעלי מוטציות ב- EGFR או - ALK, טיסנטריק בשילוב עם אווסטין, paclitaxel ו -  carboplatin מותווה רק לאחר כישלון של טיפולים ממוקדי מטרה  מתאימים. בהסתמך על ההמלצה החיובית של ועדת CHMP, ההחלטה הסופית לגבי אישורו של שילוב זה המבוסס על טיסנטריק צפויה להתקבל על ידי הנציבות האירופית בעתיד הקרוב.  

המלצת CHMP התבססה על תוצאות מחקר פאזה III IMpower150, אשר הדגימו  כי טיסנטריק בשילוב עם אווסטין, paclitaxel ו - carboplatin סייע בהארכת חייהם של המטופלים באופן מובהק בהשוואה ל- אווסטין בשילוב עם כימותרפיה (הישרדות כללית חציונית [OS] = 19.8 לעומת 14.9 חודשים; יחס הסיכונים [HR] = 0.76;  CI: 0.63–0.93; p=0.006) באוכלוסיית intention-to-treat (ITT). [1] פרופיל הבטיחות של המשלב  הכולל את טיסנטריק היה בהתאמה לפרופיל הבטיחות אשר נצפה במחקרים קודמים.    

"אנו שמחים לקבל חוות דעת חיובית מ- CHMP עבור שילוב זה המבוסס על טיסנטריק, אשר מהווה צעד משמעותי לקראת מתן אפשרות טיפול חדשה לחולי סרטן ריאה מתקדם מסוג תאים שאינם קטנים, לא קשקשי ברחבי אירופה," כך לדברי ד"ר סנדרה הורנינג, מנהלת רפואית ראשית וראש פיתוח מוצר גלובלי. "המחקר IMpower150, עליו מבוססת חוות דעת זו, הדגים יעילות במונחי הישרדות כללית, לרבות חולי אוכלוסיות יעד כגון חולים עם גידולים חיוביים למוטציות ב- EGFR או ALK או עם גרורות בכבד".       


אודות מחקר IMpower150

IMpower150 הוא מחקר פאזה III רב-מרכזי, בתווית פתוחה, אקראי, מבוקר להערכת היעילות והבטיחות של טיסנטריק בשילוב עם כימותרפיה (carboplatin ו- paclitaxel) עם או ללא אווסטין בחולי NSCLC ,לא קשקשי, בשלב IV או גרורתי נשנה, אשר לא טופלו בכימותרפיה בשל מחלה מתקדמת. בסה"כ 1202 חולים גויסו ושובצו באופן אקראי (1:1:1) לקבלת: 

 

·         טיסנטריק בשילוב עם carboplatin ו- paclitaxel (זרוע A)

·         טיסנטריק ואווסטין  בשילוב עם carboplatin ו- paclitaxel (זרוע B

·         אווסטין  בשילוב עם carboplatin ו- paclitaxel (זרוע C, זרוע הביקורת).

 

מדדי התוצאה העיקריים המשותפים לצורך השוואה בין הזרועות B ו- C היו OS (הישרדות) וPFS   (משך הזמן ללא התקדמות מחלה) , כפי שנקבעו על ידי החוקר על פי Response Evaluation Criteria in Solid Tumours Version 1.1 (RECIST v1.1) והוערכו בתת-אוכלוסייה ITT-WT.  מדדי תוצאה משניים מרכזייםכללו PFS, OS ובטיחות על פי הערכת החוקר באוכלוסיית ITT.


סיכום נתוני ITT ממחקר IMpower150 אשר תומכים בהמלצה זו מובא להלן: [1]

·         מתן טיסנטריק בשילוב אווסטין וכימותרפיה סייע בהארכת חייהם של המטופלים באופן מובהק, בהשוואה ל- אווסטין  וכימותרפיה (OS חציוני = 19.8 לעומת 14.9 חודשים; HR=0.76; 95%, CI: 0.63–0.93; p=0.006)

·         בנוסף, מתן טיסנטריק בשילוב עם אווסטין  וכימותרפיה הפחית את הסיכון להתקדמות  המחלה או למוות (PFS) ב- 41%, בהשוואה לאווסטין  וכימותרפיה (HR=0.59; 95% CI: 0.50–0.69, p<0.0001).

·         מתן טיסנטריק בשילוב עם אווסטין  וכימותרפיה הוביל להתכווצות הגידולים (שיעור התגובה הכללית [ORR]) ב- 56.4% מהמטופלים (95% CI: 51.4–61.4) בהשוואה ל- 40.2% מהמטופלים (95% CI: 35.3–45.2) שקיבלו אווסטין  וכימותרפיה.

·         2.8% מהמטופלים שקיבלו טיסנטריק בשילוב עם אווסטין  וכימותרפיה הדגימו תגובה מלאה (CR), ו- 53.7% מהמטופלים הדגימו תגובה חלקית (PR).

·         משך התגובה החציוני (DoR) עבור המטופלים שקיבלו טיסנטריק בשילוב עם אווסטין  היה 11.5 חודשים (95%, CI: 8.9–15.7) בהשוואה ל- 6.0 חודשים (95% CI: 5.5-6.9) עבור המטופלים שקיבלו אווסטין  וכימותרפיה.

·         תופעות הלוואי השכיחות ביותר (≥ 20%) במטופלים שקיבלו טיסנטריק בשילוב עם אווסטין וכימותרפיה היו תשישות וחוסר אנרגיה (אסתניה; 50%), נשירת שיער (התקרחות; 48%), בחילות (39%), שלשול (32%), עצירות (30%), תיאבון ירוד (29%), כאבי מפרקים (ארתרלגיה; 26%), יתר לחץ דם (25%) וכאב בשל פגיעה עצבית (נוירופתיה היקפית; 24%).   

 

אודות NSCLC

סרטן ריאה הוא הגורם המוביל למוות  מסרטן ברחבי העולם. [2]  מדי שנה 1.76 מיליון בני אדם מתים כתוצאה מהמחלה; משמעות הדבר היא למעלה מ- 4,800 מקרי מוות מדי יום ברחבי העולם. [2]  באופן כללי, סרטן ריאה ניתן לחלוקה ל-2 סוגים עיקריים: NSCLC  -סרטן ראיה מסוג תאים שאינם קטנים ו  -SCLCסרטן ריאה מסוג תאים קטנים. NSCLC הוא הסוג השכיח ביותר, האחראי לכ- 85% מכלל המקרים. [3] NSCLC כולל סרטן ריאה שאינו מסוג תאי קשקש וסרטן ריאה מסוג תאי קשקש, כאשר צורת תאי הקשקש מתאפיינת בתאים שטוחים המכסים את פני השטח של דרכי האוויר כפי שנצפה מתחת למיקרוסקופ. [3]

אודות הטיפול המשולב של Tecentriq (atezolizumab) ו-Avastin(bevacizumab)

קיים רציונל מדעי איתן התומך בהמשך המחקר בנושא טיסנטריק  בשילוב עם אווסטין. השילוב טיסנטריק עם אווסטין עשוי להגביר את הפוטנציאל של מערכת החיסון לתקוף גידולי NSCLC מתקדמים כטיפול קו ראשון. אווסטין, בנוסף להשפעות האנטי-אנגיוגניות המבוססות שלו, עשוי לתגבר את יכולתו של טיסנטריק  לשקם את התגובה החיסונית נגד הסרטן באמצעות עיכוב הדיכוי החיסוני הקשור ב- VEGF, תוך עידוד הסננת תאי T לגידול ושפעול של תגובות תאי T כנגד אנטיגנים של הגידול.   


אודות Tecentriq  (atezolizumab)

טיסנטריק  הוא נוגדן מונוקלונלי המיועד להיקשר לחלבון המכונה PD-L1 אשר מתבטא על פני תאי הגידול ועל פני תאי החיסון המסתננים לגידול, ולחסום את האינטראקציות שלו עם שני הקולטנים PD-1  ו- B7.1. באמצעות עיכוב PD-L1,טיסנטריק   עשויה לאפשר את שפעולם של תאי T. טיסנטריק  היא בעלת פוטנציאל לשמש כתכשיר בסיסי הניתן לשילוב עם תכשירים אימונותרפיים לטיפול בסרטן, תרופות ממוקדות מטרה וכימותרפיות שונות בטווח רחב של מחלות סרטן.  

 

כיום מנהלת  חברת Roche 9 מחקרי פאזה III בסרטן ריאה, אשר בוחנים טיסנטריק כתכשיר יחיד או בשילוב עם תרופות אחרות.   

 

טיסנטריק כבר מאושרת באיחוד האירופי, בארה"ב ובלמעלה מ – 85 מדינות עבור חולי סרטן רירה גרורתי מסוג  NSCLC שטופלו בעבר ועבור חולים הסובלים מסוגים מסוימים של קרצינומה אורותליאלית גרורתית (mUC)  ללא טיפול קודם או לאחר טיפול קודם. כמו כן, טיסנטריק בשילוב עם אווסטין וכימותרפיה אושרה לאחרונה בארה"ב כקו טיפול ראשון בחולי NSCLC גרורתי, לא קשקשי, ללא מוטציות ב- EGFR או ב- ALK בגידול. 

אודות Avastin (bevacizumab)

אווסטין היא תרופת מרשם בלבד הניתנת  במתן תוך-ורידי. זהו תכשיר ביולוגי המכיל נוגדן אשר מיועד להיקשר באופן ספציפי לחלבון המכונה vascular endothelial growth factor (VEGF), שהוא בעל תפקיד חשוב במהלך מחזור החיים של הגידול בתהליך ההתפתחות והשימור של כלי הדם, תהליך הידוע בשם אנגיוגנזה. אווסטין מיועדת לשבש את אספקת הדם לגידול אשר הינה קריטית ליכולת הגידול לצמוח ולהתפשט בגוף ( לשלוח גרורות) היא נקשרת באופן ישיר לחלבון VEGF וכך מונעת את האינטראקציות בינו לבין הקולטנים על פני תאי כלי הדם.


אודות חברת Roche וטיפול בסרטן באמצעות אימונותרפיה

זה למעלה מ- 50  שנים, חברת Roche  מפתחת תרופות במטרה להגדיר מחדש את הטיפול בתחום האונקולוגיה. כיום אנו משקיעים יותר מתמיד במאמצנו לפתח אפשרויות טיפול חדשניות המסייעות למערכת החיסון העצמית של האדם להילחם בסרטן.

 

באמצעות יישום המחקר המוביל שלנו באפיון  הפרופיל החיסוני של גידולים במסגרת המעגל החיסוני של הסרטן אשר תוכנן על ידי חברת Roche,  אנו מאיצים ומרחיבים את היתרונות המושגים בעזרת טיסנטריק  עבור מספר רב יותר של אנשים החיים עם מחלת הסרטן. תכנית הפיתוח שלנו בתחום אימונותרפיה לטיפול בסרטן מבוססת על גישה מקיפה להשגת המטרה של שיקום החסינות נגד סרטן על מנת לשפר את תוצאות הטיפול עבור החולים.     

 

למידע נוסף אודות גישתה של חברת Roche לאימונותרפיה בטיפול בסרטן, אנא פנו לקישור שלהלן:

http://www.roche.com/research_and_development/what_we_are_working_on/oncology/cancer-immunotherapy.htm

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<