חדשות

אין עדות לסיכון מוגבר לממאירות בילדים שנולדו לאחר טיפולי הפריה חוץ גופית (Human Reprod)

12/02/2019

 

הדור הראשון של הילדים שנולדו בעקבות שימוש באמצעים טכנולוגיים להפריה – כולל הפריה חוץ-גופית – אינם מצויים בסיכון מוגבר לממאירות, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית או אלו שנולדו בעקבות טיפולי פוריות אחרים, כך עולה מהמחקר הגדול ביותר מסוגו לבחינת הנושא, שפורסם במהלך חודש פברואר בכתב העת Human Reproduction.

 

החוקרים התבססו על נתוני מאגר OMEGA, מחקר גדול של נשים בהולנד, אשר כלל נתונים אודות הדור הוותיק ביותר של ילדים הולנדים שנולדו בעקבות טיפולי פוריות. הם ערכו השוואה של הנתונים מ-12 מרפאות הפריה חוץ-גופית בהולנד ושתי מרפאות פוריות בין 1980 ועד 2001, אל מול הנתונים מהאוכלוסיה הכללית ממאגר רישום סרטן בהולנד בין 1989-2016.

 

מדגם המחקר כלל 47,690 ילדים, כולל 24,269 אשר נולדו לאחר טיפולי פוריות, 13,761 שנולדו באופן טבעי ו-9,660 ילדים שנולדו באופן טבעי או עם תרופות לשיפור הפוריות, אך לא בעזרת אמצעים טכנולוגיים לפוריות. בסיכומו של דבר, החוקרים זיהו 231 מקרי סרטן, כאשר משך המעקב החציוני עמד על 21 שנים.

 

לאחר תקנון לגורמים שונים, כולל גיל וגורם להפרעת פוריות, שיעור הממאירויות לא היה גבוה יותר בקרב ילדים שנולדו לאחר שימוש בטכנולוגיות לפוריות, בהשוואה לאלו באוכלוסיה הכללית (שיעורי היארעות מתוקנים של 1.11), או ילדים שנולדו באופן טבעי לנשים עם פוריות ירודה (יחס סיכון של 1.00).

 

בקרב ילדים שהגיעו לגיל 18 שנים ומעלה, יחס הסיכון לממאירות בקרב אלו שנולדו לאחר שימוש באמצעים טכנולוגיים לפוריות, בהשוואה לאלו שנולדו לאחר הפריה טבעית עמד על 1.25.

 

בקרב אלו שנולדו באופן ספציפי לאחר פרוצדורות ICSI או הקפאת עוברים, הסיכון לממאירות היה מעט גבוה יותר (יחסי סיכון של 1.52 ו-1.80, בהתאמה), אך לא היה מובהק סטטיסטית. החוקרים מוסיפים כי בשל המספר הקטן של מקרי סרטן בקבוצות אלו, הממצאים עשויים להיות אקראיים ויש להתייחס אליהם במשנה זהירות.

 

רק שלושה מחקרים קודמים בחנו את הסיכון לסרטן בילדים שנולדו לאחר ICSI ו/או הקפאת עוברים ואלו לא הצביעו על סיכון מוגבר.

 

החוקרים כותבים כי זהו המחקר הראשון להשוואת הסיכון לממאירות בטווח הארוך בקרב ילדים עם היסטוריה של הפריה באמצעים טכנולוגיים, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית ואלו שנולדו לאחר הפריה טבעית לנשים עם פוריות ירודה. הממצאים מספקים עדות משכנעת כי ילדים שנולדו לאחר טיפולי פוריות אינם חשופים לסיכון מוגבר לממאירות לאחר חציון מעקב של 21 שנים.

 

Human Reprod. Published online February 4, 2019.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<