חדשות

באילו מקרים של סרטן הרקטום ניתן להסתפק בניתוח ולוותר על טיפול כימותרפי? (JAMA Oncol)

16/04/2019

 

בחולים עם ממאירות רקטאלית נתיחה בעלי פרוגנוזה טובה לפי בדיקת הדמיה בתהודה מגנטית ניתן לוותר על טיפול כימותרפי-קרינתי קדם-ניתוחי ולהימנע מחלק מהסיבוכים ארוכי הטווח של טיפול זה, כך עולה מתוצאות מחקר QuickSilver, אשר פורסמו בכתב העת JAMA Oncology.

 

החוקרים השלימו מחקר בשלב 2 להערכת הבטיחות והישימות של קריטריוני בדיקת MRI לבחירת חולים עם גידולים רקטאליים בעלי פרוגנוזה טובה לניתוח ראשוני. הם השלימו מחקר פרוספקטיבי, לא-אקראי, שכלל 12 מרכזים בהם נפח גבוה של ניתוחי מעי גס ורקטום. בתקופה שבין ספטמבר 2014 ועד אוקטובר 2016, גויסו למחקר 82 חולים. המשתתפים היו כולם חולים עם אבחנה חדשה של ממאירות רקטאלית עם צפי פרוגנוזה טובה על-בסיס בדיקת MRI. קריטריוני בדיקת MRI להגדרת גידולים בעלי פרוגנוזה טובה כללו מרחק של מעל 1 מ"מ מהפציה המזו-רקטאלית; גידול T2 ודאי, גידול T2 או T3 מוקדם, או גידול T3 דפיניטיבי עם עומק חדירה של פחות מ-5 מ"מ; והעדר עדות ברורה לחדירה לוריד.

 

חולים עם ממאירות רקטאלית וצפי פרוגנוזה טובה לפי בדיקת MRI הופנו לניתוח ראשוני. התוצא העיקרי היה שיעור החולים עם שולי כריתה חיוביים.

 

החוקרים מדווחים כי מדגם המחקר כלל 82 חולים, מהם 84% גברים, בגיל חציוני בעת הניתוח של 66 שנים.

 

על-בסיס בדיקת MRI, מרבית הגידולים הופיעו באמצע הרקטום (65%, 53 חולים), היו גידולי T2 או T3 מוקדם (60%, 40 חולים), ללא קשריות לימפה חשודות (63%, 52 חולים).

 

מהערכה הפתולוגית הסופית עלה כי 91% מהגידולים (75 מקרים) היו T2 ומעלה, 29% (24 מקרים) היו חיוביים לקשריות לימפה ו-59% (48 מקרים) היו בשלב II או III. שיעור שולי ניתוח חיוביים עמד על 4.9% (4 מבין 82 חולים).

 

השימוש בקריטריוני MRI לבחירת חולים בעלי ממאירות רקטאלית בעלת פרוגנוזה טובה לניתוח ראשוני מוביל לשיעור נמוך של שולי ניתוח חיוביים. ממצאים אלו מעידים כי אין בהכרח צורך בטיפול כימותרפי-קרינתי בכל החולים עם סרטן רקטאלי בשלב II או III.

 

JAMA Oncol 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני