חדשות

טיפול ביתר לחץ דם עשוי להפחית את הסיכון לדמנציה (Lancet Neurology)

18/11/2019

 

הפחתת לחץ הדם עשויה למנוע מחלות לב וכלי דם ואירועים מוחיים, וכעת, מתוצאות מטה-אנליזה חדשה שפורסמו בכתב העת Lancet Neurology עולה כי טיפול בתרופות כנגד יתר לחץ דם בחולים מעל גיל 55 שנים הפחית משמעותית את הסיכון לדמנציה ומחלת אלצהיימר. יתרה מזאת, החוקרים לא זיהו הבדלים ביעילות בין חמש משפחות התרופות העיקריות לטיפול ביתר לחץ דם.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם טיפול תרופתי כנגד יתר לחץ דם מפחית את הסיכון לדמנציה. הם השלימו מטה-אנליזה של נתונים ממחקרים תצפיתיים שפורסמו בין ינואר 1980 ועד ינואר 2019. החוקרים בחנו את הקשר בין היארעות דמנציה ומחלת אלצהיימר ובין שימוש בחמש משפחות תרופות לטיפול ביתר לחץ דם.

 

הסקירה כללה שישה מחקרים פרוספקטיביים (31,090 מבוגרים מעל גיל 55 שנים, ללא דמנציה) עם חציון מעקב שנע בין 7-22 שנים. מהנתונים עולה כי תועדו 3,728 מקרים של דמנציה ו-1741 מקרים חדשים של מחלת אלצהיימר.

 

בקבוצת החולים עם לחץ דם גבוה (לחץ דם סיסטולי של 140 מ"מ כספית ומעלה, או לחץ דם דיאסטולי של 90 מ"מ כספית ומעלה), באלו שנטלו טיפול תרופתי כלשהו כנגד יתר לחץ דם תועד סיכון מופחת להתפתחות דמנציה (יחס סיכון של 0.88, p=0.019) ומחלת אלצהיימר (יחס סיכון של 0.84, p=0.021), בהשוואה לאלו שלא נטלו תרופות לאיזון יתר לחץ דם.

 

החוקרים לא זיהו הבדלים מובהקים בין משפחות תרופות שונות לאיזון יתר לחץ דם בכל הנוגע להשפעה על הסיכון לדמנציה.

 

בקבוצת המשתתפים עם לחץ דם תקין (15,553 משתתפים), החוקרים לא זיהו קשר בין נטילת טיפול תרופתי כנגד יתר לחץ דם ובין היארעות דמנציה או מחלת אלצהיימר.

 

החוקרים כותבים כי לאורך מעקב ארוך, הם לא מצאו כי משפחת תרופות מסוימת כנגד יתר לחץ דם הינה יעילה יותר מאחרות בהפחתת הסיכון לדמנציה. בקרב חולים עם לחץ דם גבוה, שימוש בכל אחת מהתרופות לאיזון לחץ הדם עשוי להפחית את הסיכון לדמנציה.

 

Lancet Neurology 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<