חדשות

טיפול כרוני באופיואידים לפני ניתוח איחוי עמוד-שדרה צווארי מלווה בהשפעה שלילית על התוצאות בטווח הארוך (Spine)

19/11/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Spine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול כרוני באופיואידים לפני ניתוח איחוי עמוד-שדרה צווארי מנבא שימוש ממושך בתרופות אלו לאחר הניתוח, לצד תוצאות גרועות יותר בטווח הארוך והקצר.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של טיפול כרוני באופיואידים לפני ניתוח איחוי עמוד-שדרה צווארי על התוצאות לאחר הניתוח. הם התבססו על נתונים ממאגר חולים בשנים 2007-2015 שהשלימו ניתוח איחוי עמוד-שדרה צווארי. התוצאים העיקריים כללו את שיעור הניתוחים החוזרים לאחר שנה ולאחר שנתיים, ביקורים בחדרי מיון, אירועים חריגים ושימוש ממושך באופיואידים לאחר הניתוח.

 

טיפול כרוני באופיואידים הוגדר בנוכחות היסטוריה של ניפוק מרשמים לאופיואידים במהלך שלושה חודשים לפני הניתוח.

 

מדגם המחקר כלל 20,730 חולים (51.3% נשים, 85.9% מעל גיל 50 שנים) אשר הופנו לניתוח איחוי עמוד-שדרה צווארי. מבין אלו, 10,539 חולים (50.8%) ענו על קריטריוני טיפול כרוני באופיואידים. שלושה חודשים לאחר הניתוח, 75.3% מהחולים נותרו תחת הטיפול באופיואידים, כאשר שיעור המטופלים באופיואידים עמד על 29.8% לאחר שנה אחת.

 

מניתוח רב-משתני עלה קשר בין טיפול כרוני באופיואידים ובין סיכון מוגבר לביקור בחדר מיון בתוך 90 ימים (יחס סיכויים של 1.25) וסיבוכי פצע (יחס סיכויים של 1.24). לאחר שנה אחת, טיפול כרוני באופיואידים נקשר באופן מובהק עם הסיכון לניתוחים חוזרים (יחס סיכויים של 1.17, p=0.043), ביקורים בחדרי מיון (יחס סיכויים של 1.31) ואירועים חריגים, כולל סיבוכי פצע (יחס סיכויים של 1.32), זיהומים (יחס סיכויים של 1.34), עצירות (יחס סיכויים של 1.11), סיבוכים נוירולוגיים (יחס סיכויים של 1.44), אי-ספיקת כליות חד (יחס סיכויים של 1.24) ותרומבואמבוליזם ורידי (יחס סיכויים של 1.20).

 

לאחר שנתיים, טיפול כרוני באופיואידים נותר קשור באופן מובהק עם סיכון מוגבר לסיבוכים ארוכי טווח, דוגמת ניתוחים חוזרים, ביקורים בחדרי מיון ואירועים חריגים אחרים.

 

טיפול כרוני באופיואידים לפני ניתוח לווה בשימוש ממושך בתרופות נרקוטיות לאחר הניתוח, לאחר שלושה חודשים (יחס סיכויים של 1.30), לאחר שנה (יחס סיכויים של 5.17) ולאחר שנתיים (יחס סיכויים של 5.75).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול כרוני באופיואידים לפני ניתוח איחוי עמוד-שדרה הינו גורם סיכון הפיך, הקשור באופן מובהק עם שימוש ממושך באופיואידים לאחר-ניתוח. בנוסף, טיפול כרוני באופיואידים נקשר עם תוצאות נחותות בטווח הקצר והארוך לאחר התערבות ניתוחית זו.

 

Spine 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<