חדשות

ניתוח בריאטרי לפני פרוצדורת אבלציה של פרפור פרוזדורים מפחית סיכון להישנות הפרעת הקצב (Europace)

24/11/2019

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Europace עולה כי ניתוח בריאטרי מלווה בסיכון מופחת להישנות פרפור פרוזדורים לאחר אבלציה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי השמנה מפחיתה הישרדות ללא הפרעת קצב לאחר אבלציה של פרפור פרוזדורים במנגנונים שאינם מובנים במלואם. כעת הם ביקשו לבחון את ההשפעה של ניתוח בריאטרי לפני אבלציה על הישנות פרפור פרוזדורים לאחר אבלציה.

 

במחקר העוקבה הרטרוספקטיבי נכללו 239 חולים עם השמנה חולנית (מדד מסת גוף של 40 ק"ג למטר בריבוע ומעלה, או 35 ק"ג למטר בריבוע ומעלה עם סיבוך על-רקע השמנה) אשר היו במעקב לאורך ממוצע של 22 חודשים לפני אבלציה. מבין אלו, 51 חולים השלימו ניתוח בריאטרי לפני אבלציה והתוצא העיקרי של המחקר היה הקשר בין ניתוח בריאטרי ובין שיעורי הישנות פרפור פרוזדורים במהלך המעקב.

 

במהלך מעקב ממוצע של 36 חודשים לאחר אבלציה, 10 מבין 51 חולים (20%) בקבוצת הניתוח הבריאטרי אובחנו עם הישנות פרפור פרוזדורים, זאת בהשוואה ל-114 מבין 188 חולים (61%) בקבוצה בה לא הושלם ניתוח בריאטרי טרם האבלציה (p<0.0001).

 

בקבוצת החולים לאחר ניתוח בריאטרי 6 חולים (12%) נדרשו לאבלציה חוזרת, זאת בהשוואה ל-77 חולים (41%) בהם לא הושלם ניתוח בריאטרי טרם האבלציה (p<0.0001). 

 

מניתוח רב-משתני עלה כי הקשר בין ניתוח בריאטרי ובין סיכויי הישנות נמוכים יותר של פרפור פרוזדורים נותר מובהק סטטיסטית. בדומה, לאחר תקנון נוסף, ניתוח בריאטרי נותר קשור באופן מובהק עם סיכון מופחת להישנות פרפור פרוזדורים (יחס סיכון של 0.14, p=0.002).

 

החוקרים ממליצים לשקול השלמת ניתוח בריאטרי לפני אבלציה של פרפור פרוזדורים בחולים הסובלים מהשמנה חולנית, אם כי דרושים מחקרים פרוספקטיביים נוספים בנושא.

 

Europace Oct 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<