חדשות

מאמר דעה תומך במתן וויטמין D למניעה וטיפול במחלת אלצהיימר (מתוך אתר מדסקייפ)

29/11/2019

 

במאמר דעה שפורסם באתר מדסקייפ מציג ד"ר ריצ'רד איזקסון, מנהל המרפאה למניעת מחלת אלצהיימר ב-Weill Cornell Medicine ו-New York-Presbyterian, את עמדתו בכל הנוגע לחשיבות מתן ויטמין D למניעה וטיפול במחלה אלצהיימר.

 

לדברי ד"ר איזקסון, לאורך השנים פורסמו מחקרים שסייעו בהבנה של ההשפעה של ויטמין D על מחלת אלצהיימר, כאשר עדויות שונות תמכו בקשר בין ויטמין D ובין מצבים נוירולוגים אחרים, דוגמת טרשת נפוצה, והצביעו על השפעה מגנה אפשרית. עם זאת, מבחינה מעשית עלתה השאלה מה תפקידו האמיתי של ויטמין D במניעה וטיפול במחלת אלצהיימר.

 

מנתונים אפידמיולוגים עולה כי לויטמין D עשויה להיות השפעה מגנה מפני מחלת אלצהיימר. האם המשמעות היא כי יש להמליץ על ויטמין D כאשר מנסים להפחית את הסיכון למחלת אלצהיימר? ובכן, לדברי ד"ר איזקסון, הדבר תלוי. במידה ורמת ויטמין D בדם נעה סביב 20-25 ננמול/ליטר, או פחות מכך, אזי ייתכן כי יש היגיון בטיפול זה, לכל הפחות, להשגת יעד ויטמין D של מעל 30 ננומול/ליטר. עם זאת, מחקר חשוב משנת 2014 הציע כי יעד של 50 ננומול/ליטר עשוי להיות בעל השפעה תרפויאיטית טובה יותר במניעה והפחתת הסיכון לדמנציה.

 

מה בנוגע לטיפול? האם יש מקום למתן תוספי ויטמין D לחולים שכבר אובחנו עם מחלת אלצהיימר? שוב, לא מדובר בגישה אחת הנכונה לכלל החולים. ייתכן כי יש לשקול את רמות ויטמין D, או כי מטופלים שונים עם הרכב גנטי שונה נדרשים לטיפולים שונים.

 

מחקר שפורסם לאחרונה ונערך בסין הציע כי למעשה תתכן חשיבות לתוספי ויטמין D בתחום זה. החוקרים חילקו באקראי 210 חולים עם מחלת אלצהיימר לקבלת תוספי ויטמין D (800 יחידות בינלאומיות/יום) או פלסבו, למשך 12 חודשים. למרות שמדובר היה במחקר קטן, היה ברור כי תוספי ויטמין D לא שיפרו רק את השלבים המוקדמים ביותר של מחלת אלצהיימר, אלא גם השפיעו לטובה על סמני מחלת אלצהיימר.

 

למרות שדרושים מחקרים נוספים בטרם ניתן יהיה לענות על השאלה אם לויטמין D השפעה המשנה את מהלך המחלה או תועלת אפשרית ישירה על הפתופיזיולוגיה של המחלה, אין ספק כי מתן ויטמין D מהווה התערבות בטוחה.

 

לסיכום, ד"ר איזקסון כותב כי להערכתו ויטמין D הינו טיפול בטוח, העשוי להיות גם יעיל. בכל הנוגע להפחתת סיכון, כמו גם לטיפול בחולים עם מחלת אלצהיימר בשלב מוקדם, ויטמין D עשוי לשמש כאחת מאפשרויות הטיפול.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<