חדשות

הביקוש להתמחות ברפואת המשפחה עולה ! ראיון עם פרופ' וינקר וד''ר שני (דהמרקר)

30/11/2019

מאת מערכת אי-מד

בראיון לדהמרקר מעדכנים יו''ר איגוד רפואת משפחה לשעבר (וכעת יו"ר האיגוד האירופאי לרפואת משפחה) וד"ר מיכל שני, יו"ר איגוד לרפואת משפחה הנוכחית, שההתמחות לרפואת משפחה, שבעבר הייתה עם ביקוש חסר הפכה לאחרונה להיות מבוקשת וכעת על התמחות מתמודדים כבר מס' מסיימי רפואה.

את השינוי הזה הם תולים בעובדה שחל שיפור משמעותי ברמת השכר, העדר התורנויות והכוננויות המאפשרות לרופאים ורופאות צעירים ליהנות יותר מאיכות חיים וחיי משפחה.

עם זאת, לדעת שניהם תשומת הלב של המערכת הרפואית הציבורית עדיין לא נותנת מספיק דגש ומשאבים לרפואת משפחה, ובאופן טבעי עיקר המאמצים מופנים לרפואה דחופה, פנימיות ועוד. לדעת וינקר ושני, שיפור הרפואה הקהילתית (כלומר יותר רופאים, יותר זמן לכל ביקור) עשוי להשפיע על העומס בחדרי המיון והפנימיות.

לדעת השניים גם כיסוי תחום רפואת משפחה בלימודי הרפואה הוא זניח ולא מספק, למרות ההסכמה על חשיבות הגדלה וההולכת של רפואת המשפחה.

הריאיון עוסק גם בכמה סוגיות נוספות :

  • אישורי מחלה - השניים קוראים לבטל את הנוהלים המחייבים עדיין קבלת אישור מחלה מרופא המשפחה.
  • חברות פרטיות לניהול מחלה - לדעתם זהו תחום שרופא המשפחה יכול וצריך לבוא יותר לידי ביטוי (כלומר לסייע לחולים מורכבים, כמו סרטן למשל, במידע , בחירת מומחים/טיפולים וכד') .
  • אחות מומחית -  השניים מסבירים שההתנגדות שהייתה מול המתווה שהציג משרד הבריאות לא נבעה מחוסר רצון להעצים את האחיות, דבר שלדעתם הוא חשוב ורצוי, אלא כדי שהמטלות והמשימות שאחיות אלה יבצעו יהיו בשיתוף ופיקוח רופא המשפחה, ולא כאמצעי זול להחליפו בפריפריה במקומות שבהם יש חוסר.

לראיון המלא

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<