חדשות

האם גירוי מוחי עמוק לטיפול בחולי פרקינסון עלול להעלות את הסיכון לטביעה? (Neurology)

01/12/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Neurology מדווחים חוקרים על תופעת לוואי מפתיעה ומסוכנת של גירוי מוחי עמוק (Deep Brain Stimulation) לטיפול במחלת פרקינסון – מסדרת מקרים שכללה 9 חולים עם פרקינסון שטופלו באופן זה חל שיפור בתסמינים מוטוריים, אך כישורי השחייה של החולים נפגעו משמעותית.

 

סדרת המקרים כללה תשעה חולים עם מחלת פרקינסון, כולם היו שחיינים מיומנים גם לאחר אבחנת מחלת פרקינסון וחלק אף היו שחיינים תחרותיים.

 

באחד המקרים, חולה בן 69 שנים שהיה שחיין מנוסה ומיומן נזקק להצלה מטביעה. המטופל דיווח כי חש בטוח ביכולותיו לשחות לאחר שהשתלת STN-DBS (subthalamic nucleus deep brain stimulators) הובילה לשיפור היכולות המוטוריות שלו ולכן קפץ למים.

 

מחוץ למים, כל תשעת החולים בסדרה היו מאוד שבעי רצון מהתפקוד המוטורי והתפקוד הנוירו-פסיכולוגי שלהם לאחר ניתוח גירוי מוחי עמוקי. עם זאת, בתוך המים הם איבדו את היכולת לשחות בסגנון חזה, גב או חתירה.

 

שלושה מבין תשעת החולים כיבו את פעילות השתל ומיד לאחר מכן יכלו לשחות. עם זאת, מאחר וחלה החמרה בתסמינים מוטוריים אחרים הם הדליקו את המכשיר מוקדם ככל האפשר.

 

החוקרים מסבירים כי שחיה הינה תנועה הדורשת קואורדינציה גבוהה עם תנועה משולבת ומורכבת של הרגליים והזרועות. אופן ההשפעה המדויק של גירוי מוחי עמוק על יכולת זו אינו מובן לחלוטין. בדיקות להערכת נדידה של האלקטרודה כגורם אפשרי לתופעה לא תמכו באפשרות זו.

 

קיים חשש כי תופעת לוואי זו אינה מוגבלת לשחייה בלבד. ייתכן כי תנועות מוטוריות מורכבות, הדורשות לימוד ובקרה של מבנים בגרעיני הבסיס עשויות להיות מושפעות, דוגמת סקי, משחק גולף והחלקה.

 

המחקר בנושא נמשך בימים אלו וחוקרים החלו לבחון את האינטראקציה בין אותות עצביים, פעילויות מוטוריות שונות וגירוי מוחי עמוק.

 

Neurology. Published online November 27, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<