חדשות

ספירת צעדים עשויה לסייע בחיזוי תוצאות הטיפול בסרטן ריאות (Int J Radiation Oncol Biol Phys)

14/01/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

ספירת צעדים על-בסיס מד נישא עשויה לסייע בחיזוי הפרוגנוזה של חולים עם סרטן ריאות מתקדם-מקומית מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer), כך עולה מתוצאות מחקר קטן שפורסמו בכתב העת International Journal of Radiation Oncology Biology Physics.

 

מדגם המחקר כלל 50 חולים אשר הקפידו על ניטור פעילות רציף עם מד פעילות גופנית (Garmin Vivofit) באחד מבין שלושה מחקרים קליניים פרוספקטיביים. מרבית המשתתפים (80%) אובחנו עם NSCLC בשלב 3, בעוד שיתר החולים אובחנו עם מחלה לא-נתיחה בשלב 2 או מחלה גרורתית מוגבלת במוח, אשר טופלו בקרינה לפני טיפול כימו-קרינתי. 9 מבין 50 החולים הללו (18%) קיבלו טיפול אדג'וונטי ב-Durvalumab (אימפינזי).

 

על-בסיס נתונים לאורך חציון של 17 ימים חושב מספר הצעדים הממוצע לכל משתתף. הנתונים נאספו בהמשך בין התקופה בה החולים קיבלו את מד הצעדים ועד לאחר שהשלימו את השבוע הראשון של הטיפול הקרינתי.

 

חציון מספר הצעדים בתחילת המחקר עמד על 5,354 צעדים. כאשר החוקרים ניתן לסווג את המטופלים על-פי מספר הצעדים בתחילת המחקר, 18% מהמשתתפים היו בקבוצה הפעילה מאוד, 46% היו בקבוצה שהייתה פעילה בדרגה מתונה ו-36% לא היו פעילים.

 

החוקרים מדווחים כי מחצית מהחולים שהיו לא-פעילים על-פי מד הצעדים נדרשו לאשפוז במהלך תקופת הטיפול הקרינתי, זאת בהשוואה ל-9% מהחולים בלבד שהיו פעילים גופנית באופן מתון או פעילים מאוד (p=0.004). מנגד, המצב התפקודי לא ניבא את הסיכון לאשפוז במהלך הטיפול הקרינתי.

 

יתרה מזאת, רק 67% מהחולים הלא-פעילים הצליחו להשלים את הטיפול ללא דחיית טיפול ליותר משבוע, זאת בהשוואה ל-97% מהחולים שהיו פעילים באופן מתון או פעילים מאוד, על-פי מד הצעדים (p=0.006).

 

חציון משך המעקב אחר החולים ששרדו עמד על 17.2 חודשים. בכלל המדגם, חציון ההישרדות ללא-התקדמות עמד על 11.6 חודשים וחציון ההישרדות הכוללת עמד על 27.4 חודשים.

 

החוקרים משלימים כעת מחקר אקראי בו הם מנסים להביא לעליה במספר הצעדים של המטופלים, ע"י התאמה פרטנית של יעדי מספר צעדים יומי לאורך הטיפול הכימו-קרינתי. ללא תלות במנגנון בבסיס ממצאי המחקר הנוכחי, החוקרים מצפים כי מדדי פעילות יהיו שימושיים גם בסוגים אחרים של מחלות ממאירות.

 

Int J Radiation Oncol Biol Phys. Published online August 7, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<