חדשות

הר''י מתנגדת להנחיית משה''ב להקצות 80% מהמיטות בבתי החולים לטובת חולי קורונה בלבד

03/04/2020

הודעת הר'י

ההסתדרות הרפואית מסתייגת באופן מפורש מההנחיה של משרד הבריאות להקצות 80% מהמיטות בבתי החולים לטובת חולי קורונה בלבד. פרופ' חגי (בתמונה): "הרופאות והרופאים מחויבים לשבועת הרופא ובהתאם לכך לא יזנחו שום מטופל מכל סוג".

במכתב ששיגר היום יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, כתב פרופ' חגי: "כבר כעת המחלקות המרכזיות מלאות עד אפס מקום, והמשמעות של ההנחיה היא אחת: לשחרר מאושפזים בניגוד גמור למצבם הרפואי. הדבר בלתי סביר הן מבחינה מקצועית והן מבחינה אתית".

פרופ' חגי קרא למשרד הבריאות לגבש במשותף חלופות ראויות יותר כמו הקמת מתחמים ייעודיים, לרבות מתחמי שדה כמקובל בעת חירום. לדבריו, מוכרחים לאזן בין הצורך להתמודד עם תחלואת הקורונה בדגש על חולים קשים, לבין הצורך החיוני לא פחות – להעניק טיפול רפואי הכרחי לחולים האחרים.

פרופ' חגי הוסיף כי לפני הכל יש להפסיק לאלתר את הפעילות הבלתי חיונית, וציין כי לפי בדיקת הר"י הדבר טרם נעשה.

פרופ' חגי חתם את מכתבו בלשון ברורה: "הרופאות והרופאים מחויבים לשבועת הרופא ובהתאם לכך לא יזנחו שום מטופל

 
הערת המערכת:  את ההנחיה של משה''ב לא מצאנו בקובץ ההנחיות לצוות הרפואי כך שלא ניתן להתייחס לפרטים ולהסברים שהופיעו בה. עם זאת, נראה שההנחיה לפנות 80% המיטות בבתי החולים לטובת חולי קורונה מתבססת על תרחיש קיצון של אלפים או עשרות אלפי חולים קשים שע"פ התחזיות העדכניות נראה אכן קיצוני ואולי מוגזם. נכון אולי יותר יהיה להגדיר קריטריונים ברורים לשחרור מאושפזים / אי קליטת מטופלים חדשים אשר מתאימים לאשפוז ביתי ולאוו דווקא להגדיר יעד של 80% שעלול להיות שרירותי ולפגוע במטופלים שזקוקים לאשפוז.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני