חדשות

פרופ' אליס בדיון בועדת ביקורת המדינה על יישום (יותר נכון אי יישום) של המלצות ועדת טור כספא: איפה נשמע דבר כזה שמטוס טס ב-150% תפוסה ? זה קורה רק בפנימיות

25/06/2020

בדיון שהתקיים היום בועדת הביקורת של הכנסת על מצב המחלקות הפנימיות, כשנה לאחר פירסום המלצות ועדת טור כספא.

להלן הודעת דובר הוועדה:  

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח:
"במצב הנוכחי בחורף הקרוב נהיה בסיטואציה משברית באשפוז במחלקות הפנימיות. חזינו עתה מה קרה במדינות אחרות שלא התכוננו לכך מבעוד מועד" 

לצפייה בדברי ח"כ שלח הקליקו כאן

מנהל ביה"ח הלל-יפה:
"דרישת מנכ"ל משרד הבריאות לעצור אשפוז במסדרונות, יכולה לקרות רק בהעברת  חולים למחלקות אחרות - וזה הרבה יותר מסוכן"

 בצל משבר הקורונה ולקראת היערכות לעומסי אשפוז בבתי החולים בחורף הקרוב, התכנסה הוועדה לענייני ביקורת המדינה לדון בנושא, ברקע דו"ח מבקר המדינה שנכתב על מצוקת האשפוז במחלקות הפנימיות בתי החולים, ובעקבות דו"ח הועדה לשיפור הרפואה הפנימית, בראשות פרופ' טור כספא שהוצג ע"י משרד הבריאות בשנה שעברה לממשלה.


יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח: "מתפרסמים דברים מאוד חריפים בשם בכירים במערך הבריאות שאומרים שהם אלו שיישאו את ההשלכות של הקורונה בחורף הקרוב. היכולת להתמודד בתוך משבר הקורונה הוא בראש ובראשונה לדעת איך פותרים את מצוקת האשפוז בבתי החולים. אנשים בכירים במערך אומרים שלא הוכנה תכנית ולא הושקעו המשאבים למצוקת האשפוז.
המחלקות הפנימיות הן הלב של הרפואה, אך נראה כי במשרד הבריאות התייחסו לזה אחרת. כל עוד אין תכנית שמנקזת בצורה רצינית את כל הדרישות לשיפור המחלקות, לא התקדמנו בכלום. על סדרות של החלטות ממשלתיות, אומרים כאן הנציגים שאלו יקרו בעתיד? אם זה לא בוצע עד עכשיו, למה שנרגע שזה יקרה בעתיד?


במצב הנוכחי בחורף הקרוב נהיה בסיטואציה משברית באשפוז במחלקות הפנימיות. חזינו עתה מה קרה במדינות אחרות שלא התכוננו לכך מבעוד מועד. מערכת הבריאות בשעת מבחן אדירה אך גם בשעת חסד. הכלכלה כעת תלויה במערכת הבריאות. משרד הבריאות צריך לדעת לנצל את זה. לא סביר שבנושא קריטי כזה, אין למשרד תכנית מוגדרת ויעדים. המשרד חייב להחליט ולקבוע תקנים ומדדים לגבי האשפוז בפנימיות ולעמוד בהם".

ד"ר מיקי דודקביץ מנהל המרכז הרפואי הלל–יפה: "דרישת מנכ"ל משרד הבריאות לעצור אשפוז במסדרונות, יכולה לקרות רק בהעברת  חולים למחלקות אחרות - וזה הרבה יותר מסוכן.
המשימה היא להשאיר רופאים בכירים במחלקות הפנימיות בבי החולים וזה לא קל. אם רוצים שהדור הבא בפנימיות יהיה מוביל, צריך לתת לבתי החולים איזו סיבה כדי שיכולו לנתב לשם את המצטיינים בהתמחות. כרגע זה ממש לא קורה, התור להתמחות במחלקות האלו לא קיים". 

פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית: "איפה נשמע כדבר הזה שמטוס יטוס ב150% תפוסה? רק מחלקה פנימית מקבלת חולים לאן שרק אפשר. מסתובבים בארץ 110 מנהלי מחלקות פנימיות, מאוכזבים כועסים וממורמרים כי הרגולטור לא עושה את מלאכתו. ועדה מיוחדת שהוקמה עי משרד הבריאות ומשרד האוצר הגישה מסקנות בעניין אך שום דבר לא קרה. לתת למנהלי בתי החולים את האחריות לנהל את הכסף של הפנימיות זה לתת לחתול לשמור על השמנת".

לצפייה בדברי פרופ' אליס

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<